Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow крик-кроп arrow КРИМСЬКА ОБЛАСНА ПАРТІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
   

КРИМСЬКА ОБЛАСНА ПАРТІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ

— одна з обласних організацій Комуністичної партії України. Перші с.-д. орг-ції виникли 1900—02 в Сімферополі, Севастополі, Керчі, Ялті й Феодосії, на кораблях Чорноморського флоту, базою яких були крим. порти. Соціал-демократи Криму мали зв'язок з газ. "Искра". з с.-д. орг-ціями Петербурга Харкова, Одеси, Катеринослава, Полтави та ін. міст. Місцеві с.-д. орг-ції 1902 об'єдналися в Крим, союз РСДРП, який після II з'їзду РСДРП перейшов на меншовицькі позиції. Гол. опорою більшовиків став Севастополь У 1903 організовано Севастопольський к-т РСДРП, який спрямовував діяльність с.-д орг-ції Чорномор. флоту — Севастопольської військової організації РСДРП При активній допомозі Південного бюро ЦК РСДРП 1904 більшовики Криму вели боротьбу з меншовиками. В 1905 на багатьох кораблях і в берегових екіпажах Чорноморського флоту більшовики створили бойові орг-ції. Під час революції 1905—07 під керівництвом с.-д орг-ції спалахнули збройне повстання на броненосці "Потьомкін" і Севастопольське збройне повстання 1905, відбулися масові страйки й політ. демонстрації в Сімферополі, Керчі та Феодосії Після поразки революції більша вики Криму працювали в глибокому підпіллі, продовжуючи рева люц. роботу в масах. Після Лютневої революції 1917 більшовики вийшли з підпілля У квітні оформилася Севастопольська організація РСДРП(б), у червні — Феодосійська, у вересні — в Сімферополі, Євпаторії, у жовтні — в Керчі, Ялті. На кінець жовтня 1917 більшовицькі групи створено в ряді сіл Керченського п-ова 2 (15).X 1917 в Сімферополі відбулася 1-а Таврійська губ. конференція РСДРП(б), яка обрала губком партії. Під керівництвом більшовиків 16 (29).ХІІ 1917 встановлено Рад. владу в Севастополі, 2 15).І 1918 — у Феодосії (див. Феодосійське збройне повстання 1918). 9 (22).І 1918 — в Ялті (див. Ялтинське збройне повстання 1918), 13(26).І 1918 — в Сімферополі, до серед. січня 1918 — на всій тер. Криму

В 2-й пол. березня 1918 було створено Радянську Соціалістичну Республіку Тавріди. Після вторгнення в Крим у квітні 1918 нім окупантів, а в листопаді — англо-франц. інтервентів більшовицькі орг-ції в умовах підпілля очолили боротьбу трудящих за відновлення влади Рад. У жовтні 1918 — травні 1919 Крим. парт орг-ція на правах обласної входила до складу Компартії України. В період денікінщини і врангелівщини більшовицькі орг-ції Криму під керівництвом підпільного обкому партії очолили масовий партизан. рух у тилу білогвард. військ Після розгрому білогвардійців (листопад 1920) парт. орг-ція Криму на чолі з обкомом партії, в який входили Р. С. Землячка, Д. І. Ульянов, Б. Кун та ін., розгорнула роботу по зміцненню парт рядів, по відбудові нар. г-ва. На 1.І 1921 Крим. парт. орг-ція налічувала понад 1 тис. чол. 18.Х 1921 утворено Кримську АРСР у складі РРФСР і обл. парт. орг-цію в складі РКП(б) [з 1925 — ВКП (б)]. За роки довоєн. п'ятирічок під керівництвом парт. орг-цій здійснено соціалістичну індустріалізацію, колективізацію с. г., широке культур. будівництво, перетворено Крим на всесоюзну здравницю. На 1.І 1941 К. о. п. о налічувала 28014 комуністів.

В роки Великої Вітчизн. війни понад 10 тис комуністів пішли в Рад. Армію. На окупованій нім.-фашист. загарбниками тер. Криму діяли бл. 200 підпільних орг-цій і груп, численні партизан. загони, їхніми діями керували підпільний обком партії (перший секретар — спочатку 1. А. Козлов, згодом В С. Булатов) і обл. підпільний парт. центр (листопад — грудень 1941 — в Керчі, 1942 — квітень 1944 — в партизан. лісі). Після визволення Криму від гітлерівців (травень 1944) обл. парт. орг-ція, що налічувала на 1.ХІІ 1944 8701 комуніста, мобілізувала трудящих на відбудову зруйнованого окупантами нар. г-ва В 1945 Кримську АРСР було перетворено на Кримську область у складі РРФСР, а 1954, на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією, область передано до складу УРСР Парт. орг-ція Криму ввійшла до складу Компартії України. К. о.

п. о. виховала багатьох передовиків і новаторів виробництва. Па над 100 чол. удостоєно звання Героя Соціалістичної Праці, М. О Бринцеву і М. Д. Князеву цього звання удостоєно двічі. Здійснюючи рішення XXIII—XXV з'їздів КПРС, з'їздів Компартії України, обл. парт. орг-ція спрямовує зусилля трудящих на успішне виконання завдань комуністичного будівництва, на забезпечення авангардної ролі комуністів на виробництві, підвищення політ. і трудової активності робітників, колгоспників та інтелігенції, на виховання трудящих у дусі рад. патріотизму пролет. інтернаціоналізму. Успішному виконанню нар.-госп. планів сприяє традиційне соцзмагання трудящих області з трудящими ін. областей УРСР та братніх республік Розвивається Крим і як курорт міжнар. значення. В різний час обл. парт. орг-цію очолювали В. С. Булатов, П. Ф. Тюляєв, М. В. Соловйов, П. І Титов, В. Г. Ком'яхов, М. К. Кириченко та ін. На 1.І 1980 в 10 міських і 22 районних парт. орг-ціях налічувалося 137 592 комуністи. За час існування К о. п. о. відбулося 37 обл. парт. конференцій Надійним помічником парт орг-ції є комсомольська орг-ція області, яка на 1.І 1980 налічувала в своїх лавах 245 631 комсомольця. На відзнаку заслуг комсомольців Криму Севастопольську міську організацію ВЛКСМ 1948 нагороджено орденом Червоного Прапора, Керченську міську комсомольську орг-цію 1974 — орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня Органом К. о. п. о є газ. "кримська правда". Про розвиток економіки і культури області див. також Кримська область.

Літ.: Нариси історії Комуністичної партії України. К., 1977; Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. К.. 1974.

В. С. Макаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази