Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗЛОЧИН
   

ЗЛОЧИН

— суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на держ. лад України, політ, й екон. систему, власність, особу, політичні, трудові, майнові та ін. права і свободи гр-н, а також інше передбачене крим. законом суспільно небезпечне діяння, що посягає на правопорядок. Із заг. поняття «злочин» випливають його чотири ознаки: суспільна небезпечність, протиправність, винність і караність. Сусп. небезпечність 3. полягає у заподіянні чи реальній можливості заподіяння істотної шкоди об'єктам крим.-правової охорони — сусп. відносинам. Ступінь сусп. небезпечності 3. визначає кількісне відображення небезпечності діянь одного й того самого характеру та є осн. об'єктивним критерієм криміналізації діяння, а також відмежування 3. від ін. злочинних діянь. Протиправність — це юрид. вираження сусп. небезпечності, яке означає, що 3. є лише діяння, передбачене в чинному крим. законодавстві. Кримінальний кодекс України не допускає застосування кримінально-правових норм за аналогією.

Винність як обов'язкова ознака 3. характеризує психол. зміст суспільно небезпечної протиправної поведінки особи й означає, що 3. визнається лише діяння, вчинене умисно або з необережності. Винність покладено в основу найважливішого принципу крим. права — суб'єктивного ставлення у вину. Вина — єдина підстава відповідальності кримінальної за конкретно вчинений 3. Четверта ознака 3. — караність — зберігає своє обов'язкове призначення навіть у випадках її незастосування. Зокрема, КК України дає змогу звільнити винного від крим. відповідальності і покарання та від відбування покарання (див. Звільнення від відбування покарання, Звільнення від відбування покарання за хворобою, Звільнення від кримінальної відповідальності).

Не є 3. діяння, що хоча формально і містить ознаки 3., але внаслідок малозначності події не становить сусп. небезпеки. Див. також Злочинець, Злочинність, Класифікація злочинів.

Літ.: Крим, право України. Заг. частина. X., 1997.

І. П. Лановенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази