Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАЯТТЯ
   

КАЯТТЯ

каяння, розкаяння — визнання своєї вини, вияв жалю з її приводу. В церк. сфері — визнання своїх гріхів, сповідь. У крим. праві — поведінка, в якій виявляється посткрим. ставлення винної у вчиненні злочину особи до соціальних цінностей, що характеризується докорами сумління, визнанням вини, засудженням свого вчинку, намаганням загладити вину, готовністю нести передбачену законом відповідальність. Воно свідчить про зменшення сусп. небезпечності особи, яка вчинила злочин, і можливість її виправлення. В ряді правових систем щире К. враховується судом як пом'якшуюча обставина при призначенні покарання. Про це йдеться, зокрема, у п. 8 ст. 40 Кримінального кодексу України; ч. 1 ст. 64 КК Швейцарії; п. «з» ч. 1 ст. 38 КК В'єтнаму. Визнання своєї вини з К. назване серед пом'якшуючих відповідальність обставин у п. 17 § 34 КК Австрії.

К. у вчиненому може враховуватись і після призначення покарання за злочин. Так, відповідно до ст. 71 КК Китаю засудженим, які під час відбування покарання справді розкаялися і змінилися на краще, термін покарання у вигляді нагляду, крим. арешту, строкового або безстрокового позбавлення волі може бути знижено.

К., передусім те, що характеризується добровільною явкою з повинною, сприянням розкриттю злочину, відшкодуванням або ін. загладжуванням завданої злочином шкоди, може бути підставою для звільнення від відповідальності особи, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості (ч. 1 ст. 75 КК Рос. Федерації) або невеликої чи середньої тяжкості (ч. 1 ст. 65 КК Казахстану). У багатьох правових системах діяльне К. враховується як обставина, що пом'якшує крим. відповідальність (п. «г» ст. 52 КК Куби, абз. 2 § 46 КК ФРН, § 2 ст. 53 КК Польщі).

Щире розкаяння винного є обставиною, що пом'якшує відповідальність за адм. правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 34 Кодексу України про адміністративні Правопорушення). С. С. Яценко.