Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Е arrow ЕКСПЕРТНА ДІАГНОСТИКА
   

ЕКСПЕРТНА ДІАГНОСТИКА

(від грец — спроможний розпізнавати) -вчення про метод вирішення самост. класу діагност, експертних завдань з метою визначення природи, властивостей і стану матеріальних об'єктів (явищ) для отримання доказів у судочинстві. Головне у вченні Е. д. становлять метод, засади з'ясування властивостей і стану об'єктів будь-якої фіз. природи за їх матеріальними слідами-відображеннями.

Діагностика природи (властивостей) матеріальних тіл, яка іменується атрибутивною, засновується на порівнянні діагност, ознак тих властивостей, що відображені у сліді (навичкових, зовн. будови, складу речовин тощо), з «еталонними» діагност, ознаками аналогічних об' єктів (явищ), що вивчені та систематизовані конкр. видами суд.-експертних дисциплін, відповідними базовими галузями науки і техніки. При оцінці сутності діагност, ознак враховуються можливі зміни, обумовлені особливостями механізму їх відображення у слідах (експертна ситуалогія).

Діагностика стану людей і речей, яка іменується модальною, заснована на виявленні відмінностей у діагност, ознаках, що відбились у сліді, з відповідними ознаками подібного або того ж самого діагностованого об'єкта (явища), які характеризують його «нормальний» стан, визначений стандартами чи експерим. спостереженнями. Різновидом модальної діагностики є каузальна діагностика, мета якої — встановити причин, зв'язок між зміною стану об'єкта та обставинами події (напр., діагностика не тільки тех. несправності агрегатів трансп. засобу, а й часу її виникнення — до наступу ДТП чи внаслідок пригоди).

Вирішення діагност, завдань може мати допоміжну мету в ідентифікац. процесі, коли на стадії роздільного дослідження необхідно за слідами-відбитками невідомого ототожнюваного об'єкта визначити його природу (напр., тип і розмір взуття, автопокришок, знарядь злому тощо).

Діагностика матеріальних предметів шляхом іх безпосеред. дослідження (а не за слідами іх відображення) для встановлення кримінально чи цивільно значущих фактів (встановлення належності предметів до вогнеп. чи холодної зброї, визначення стану товар, виробів для дальшої їх вартісної оцінки тощо) також є різновидом вирішення експертних діагностичних завдань. У таких випадках найскладнішим є дослідження саморобних виробів, коли їх атрибутивна діагностика потребує експерим. перевірки значного комплексу діагност, ознак (напр., при визначенні належності виробу до самороб. вогнеп. зброї і придатності його до пострілів). Теор. засади Е. д. втілені в практику конкр. методів вирішення широкого кола діагност, завдань у багатьох видах експертизи судової. Це насамперед: почеркознавча діагностика віку, статі й стану людини, яка писала; авто-рознавча діагностика соціально-демогр. характеристик автора тексту; фонографічна діагностика стану і соціально-демогр. характеристик особи за її усною мовою, типу, виду відеозаписувальної апаратури, властивостей магнітофонного запису (первинний, перезапис, наявність монтажу), акустичного середовища; трасол. діагностика об'єктів за слідами-відбитками взуття, автопокришок, фарних розсіювачів тощо; суд.-балістична діагностика типу і стану вогнеп. зброї; діагностика широкого кола речовин (наркот., вибухових тощо); суд.-біологічна діагностика роду та виду рослин і тварин за їх залишками; суд.-автотехнічна діагностика тех. стану трансп. засобів і тех. причин ДТП; суд.-мед. діагностика причин смерті, ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, статі і віку людини за кістковими залишками тощо. Висновки експерта судового при вирішенні діагност, завдань, викладені в акті судової експертизи, набувають силу суд. доказів.

Літ.: Сегай М. Я., Стринжа В. К. Суд. экспертиза материальных следов-отображений (проблемы методологии). К., 1997.

М. Я. Сегай.

 

Схожі за змістом слова та фрази