Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРЕДПАРЛАМЕНТ
   

ПЕРЕДПАРЛАМЕНТ

Тимчасова рада Рос. республіки — дорадчий орган при Тимчасовому уряді Росії. Утв. 20.ІХ (З.Х) 1917 Дем. нарадою, скликаною Тимчасовим урядом у Петрограді. Мав виконувати функції тимчас. парламенту до скликання Установчих зборів. Положення про П. було затверджене Тимчас. урядом 2(15). X 1917. Фактично П. виконував дорадчі функції. За партійним складом до П. входили 135 есерів (з 555 мандатів), 92 меншовики, 75 кадетів. Більшовики отримали 58 місць і бойкотували роботу П., взявши курс на збройне повстання.

Перше засідання П. відбулося 7(20).Х 1917 в Петрограді в Марійському палаці. Головою

П. було обрано есера М. Д. Авксентьева. На засіданнях під його головуванням обговорювалася низка питань, у т. ч. щодо зміцнення боєздатності армії. 24.Х (6.ХІ) 1917 голова Тимчасового уряду О. Ф. Керенський доповів членам П. про більшов. повстання у Петрограді. На цьому засіданні 123 голосами проти 102 було ухвалено рішення про придушення заколоту, негайне видання декрету про зем. реформу (передачу землі зем. к-там) і вжиття заходів щодо укладення миру. Але реальної можливості втілити ці рішення в життя вже не мав ані П., ані Тимчас. уряд. Удень 25.X (7.ХІ) 1917 П. був розпущений Петрогр. радою роб. і содд. депутатів.

Літ.: Славин Н.Ф. Кризис власти в еєнт. 1917 г. и образование Временного совета республики (Предпарламент). «Истор. записки», 1957, т. 61; Ерошкин Н. П. История гос. учреждений дорев. России. М., 1983.

О. Н. Ярмиш, О. М. Головко.

 

Схожі за змістом слова та фрази