Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow тб-тел arrow ТЕАТРАЛЬНА МУЗИКА
   

ТЕАТРАЛЬНА МУЗИКА

— в широкому розумінні інструментальна і вокальна музика до вистав у музичному (опера, балет, оперета, музична драма, музична комедія) і драматичному (трагедія, драма, комедія, водевіль тощо) театрі. Звичайно під Т. м. розуміють музику в драм. виставах. Т. м. допомагає відтворенню соціального середовища, істор., нац. і місц. колориту, конкретизує місце дії, посилює звучання осн. ідеї п'єси, сприяє створенню емоціональної атмосфери і розкриттю образів.

Зародження Т. м. пов'язане з синтетичним характером давніх нар. обрядів і звичаїв. Важливу роль відігравала музика в античних трагедії і комедії (хоровий унісонний спів у супроводі інструментів), давніх театрах Індії, Китаю, Японії (театр кабукі), італ. комедії дель арте. В європ. мистецтві Т. м. використовувалася в літургійній драмі (9—13 ст.), містерії (14—15 ст.). В епоху Відродження театр. вистави супроводилися муз. інтермедіями алегоричного і міфологічного змісту. В 16 ст. в Італії виникла мадригальна комедія, де всі партії дійових осіб, зокрема і монологи, виконувалися багатоголосим ансамблем. Джерела вітчизн. Т. м. сягають часів Київської Русі (інст-рум. супровід у виступах скоморохів). Музика посідала значне місце в нар. інтермедіях ("Маланка", "Коза"), в нар. ляльковому театрі (Петрушка, вертеп), хори і кантати вводилися в нар. ("Цар Максиміліан") та шкільні драми 17—18 ст. Т. м. відіграла велику роль в укр. профес. театрі, який зародився і розвивався як муз.-драматичний (див. Українські театральні трупи другої половини 19 — початку 20 століття). Особливістю муз. оформлення цих вистав було широке використання нар. мелодій. У зв'язку з театр. реформою К. С. Станіславського посилився зв'язок муз. оформлення з режисерським задумом і характером спектаклю. У радянському театральному мистецтві Т. м. утвердилася як важливий компонент спектаклю.

Літ.: Друскин М. Театральная музыка. В кн.: Очерки по истории русской музыки. Л., 1956; Милютин П. Музыкальное оформление драматического спектакля. Л., 1975; Музыка в драматическом театре. Л., 1976.

М. й. Загайкевич.

 

Схожі за змістом слова та фрази