Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow моле-монок arrow МОНАКО
   

МОНАКО

Князівство Монако — держава в Пд. Європі, на узбережжі Середземного м. На суходолі межує з Францією. У складі населення (1979) — 15,6 тис. франц. і бл. 4 тис. італ. громадян; монегасків (підданих М.) — бл. 5 тис. Офіц. мова — французька. В адм. відношенні поділяється на З адм. округи — три з'єднані між собою міста (Монако, Монте-Карло і Кондамін). Державний лад. М.— конституційна монархія (князівство); перебуває під протекторатом Франції. Діючу конституцію прийнято 1962. Глава д-ви — князь. Законодавчу владу здійснюють князь і однопалатна Нац. рада (18 депутатів), яка обирається населенням строком на 5 років, виконавчу — Урядова рада, очолювана держ. міністром (цей пост згідно з договором з Францією посідає франц. громадянин).

Природа. М. розташоване у передгір'ях Альп. Займає частину Лазурового берега. Клімат середземноморський, м'який. Пересічна т-ра січня +8°, липня +22°. Рослинність субтропічна (зарості кам'яного дуба, карликової пальми, маквіс).

Історія. В 10—1 ст. до н. е. на тер. сучасного М. існували спочатку фінікійська, згодом — грец. колонії. В 1 ст. до н. е. ця територія підпала під владу Риму, згодом нею оволоділи араби. З 11 ст. М.— володіння Генуї. З 1346 — князівство під протекторатом Генуї, 1524—1641 — під владою Іспанії, з 1641 — під протекторатом Франції. В 1793—1814 М.— у складі Франції. В 1814 князівство було відновлено (до 1848 — під протекторатом Сардінського королівства). В 1861 князь М. продав Франції права на міста Ментону та Рок-брюн і погодився на франц. протекторат. У 1865 між Францією та М. укладено митний союз. З 1918 М.— під протекторатом Франції, але має (з її згоди) свою дипломатичну службу. Осн. політ. партія М.— Нац. демократичний союз.

В. С. Білецький.

Господарство. Одним із джерел прибутку д-ви є обслуговування іноз. туристів, відвідувачів курортів та гральних будинків (найбільший — у Монте-Карло), а також випуск поштових марок. У зв'язку з широким розповсюдженням туризму і в ін. країнах економіка Монако (яке продовжує залишатись одним з світових туристичних центрів) перебудовується також на розвиток пром-сті. Створено підприємства точного машинобудування, електронної, хім.-фарм., буд., текст. і харчової пром-сті; по виробництву фаянсу, майоліки, виготовленню сувенірів. У пром-сті й торгівлі зайнято бл. 80% самодіяльного населення. На невеликих ділянках вирощують виноград, маслини, інжир, цитрусові. Завдяки пільговій системі оподаткування в М. зареєстровано 50 банків і бл. 800 нац. та іноз. компаній. Осн. статті експорту — електронне устаткування, трикот. вироби, кераміка, вино та ін. Грошова одиниця — франц. франк.

А. П. Ревенко.

Культура. Система освіти в М. схожа з французькою. Викладання — франц. мовою за програмою франц. школи. Поряд з держ. існують і приватні навч. заклади. В 1975/76 навч. р. у держ. поч. та середніх школах налічувалося 3,5 тис. учнів, у приватних — 1,3 тис. Вищих навч. закладів немає. В м. Монте-Карло — наук. центр М. (засн. 1960), у м. Монако — Академія музики (засн. 1934), центр океанографічних досліджень — Океанографічний музей (засн. 1899). При князівському палаці М. є архів та б-ка, в яких зберігаються документи з 13 ст. і грошові знаки з 1640. Б-ка М. (засн. 1909), б-ка при Океанографічному музеї. Нац. музей М., Музей доістор. антропології. В М. міститься одна з найпотужніших у Європі середньохвильових радіостанцій — "Монте-Карло".

У столиці М. збереглися житлові квартали іі терасні сади 16—18 ст., князівський палац (16—19 ст.), який включає фрагменти фортеці 13—14 ст., капела Ла Мізерікорд (1639—46), псевдоготичний собор Непорочного зачаття (1874—98. арх. Ш. Ленорман). У Монте-Карло — Оперний театр (1878—79, франц. арх. III. Гарньє). У містах М.— численні вілли (2—3-повер-хові, з плескатими дахами). Тепер міста забудовуються багатоповерховими готелями сучасної архітектури.

Монако - leksika.com.uaМонако - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази