Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Й arrow ЙОРДАНІЯ
   

ЙОРДАНІЯ

Йорданське Хашимітське Королівство — д-ва на Бл. Сході, у зх. частині Азії. Тер. — 91,8 тис. км2 (без 5,9 тис. км2 території західніше р. Йордан, яка з липня 1967 окупована Ізраїлем). Нас. — 4,44 млн. чол. (1995, оц.): араби (98 %), черкеси, вірмени та ін. Столиця — м. Амман. Адм.-тер. поділ — 8 мухафаз (губернаторств). Держ. мова — арабська. Грош. одиниця — йорданський динар.

Нац. свята — День незалежності (25 травня) і День народження короля.

Державний герб Іорданії - leksika.com.ua

Тер. сучасної Й. входила до складу різних держав: з 7 ст. — Арабського халіфату, від поч. 16 ст. до 1918 — Османської імперії, а після її розпаду, за рішеннями міжнар. конференції у Сан-Ремо (1920), перейшла під контроль Великобританії, яка отримала від Ліги Націй мандат на Палестину. 1921 виділена в окрему територіальну одиницю — емірат Транс-йорданія. У травні 1946 Трансйорданії надано статус незалежного королівства. За угодами 1946 та 1948 Великобританія зберегла вплив на зовнішню і внутрішню політику королівства. У квітні 1950 парламент ухвалив рішення про приєднання Сх. Палестини до королівства. 2.XI 1958 англ. війська виведено з Й. У червні 1967 Ізраїль напав на Й. та окупував частину її території на захід від р. Йордан. Згідно з договором про мир між Ізраїлем та Й. від 26.X 1994 Й. повернуто частину захопленої ізр. військами території. У королівстві діє конституція 1952 (зі змінами). Й. — конст. монархія. Главою д-ви є король, наділений широкими повноваженнями у сфері законод. і викон. влади. Престол наслідується виключно за чол. лінією. У разі неповноліття короля верх, владу в королівстві здійснює регент або регентська рада. Законод. влада належить королю та двопа-лат. парламентові — Національним зборам. Членів верхньої палати — сенату (40 чол.) — призначає король кожні 2 роки, а нижньої палати — палати депутатів (80 чол.) — обирають шляхом прямих виборів при таєм. голосуванні. Прийнята 19.ХІ 1974 парламентом поправка до конституції дає королю право розпустити обидві палати парламенту і правити країною протягом року одноособово. Викон. влада належить королю і здійснюється через призначуваний ним уряд — раду міністрів, очолювану прем'єр-міністром. До РМ входять міністри, держ. міністри і міністри без портфеля. Призначений королем прем'єр-міністр формує уряд за узгодженням з королем. Уряд підзвітний палаті депутатів. Вищою суд. інстанцією д-ви є Касаційний суд. У королівстві діють також мусульм. суди. Вищим органом прокур. нагляду є ген. прокуратура королівства.

И. - член ООН (з 1955), ЛАД (з 1945), ін. регіон, і міжнар. організацій. Дип. відносини України з И. встановлено 14.IV.1992.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази