Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ
   

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ

в кримінальному праві — умисні суспільно небезпечні посягання на громадський порядок, що, як родовий об'єкт цих злочинів, є станом суспільних відносин, які регулюються і охороняються нормами гл. X Кримінального кодексу України, спрямованими на забезпечення спокійних умов праці, побуту й відпочинку людей, дотримання вимог сусп. моралі, принципів користування благами.

До 3. проти г. п. належать порушення: громад, спокою (хуліганство, заклики до дій, що загрожують громад, порядку і безпеці гр-н, завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці гр-н, знищення або пошкодження об'єктів власності); сусп. моралі і виховання неповнолітніх (знищення та зруйнування пам'яток історії і культури, жорстоке поводження з тваринами, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, доведення неповнолітнього до стану сп'яніння, посягання на здоров'я гр-н під приводом виконання реліг. обрядів, держання домів розпусти і звідництво, ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порногр. предметів, ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, глум над могилою); встановленого порядку користування благами (придбання або збут майна, завідомо здобутого злочинним шляхом, угон транспортних засобів тощо).

Термін «громадський порядок» вживається не лише в гл. X КК на означення родового об'єкта перелічених злочинів, а й в ін. значеннях: вужчому (в ст. 139 гл. IV; ст. 1873 гл. IX; ст. 206, 206' гл. X) і ширшому (в ст. 188-189', 190—190' гл. IX), а також в адм.-правовому (в ст. 25і, 45, 46і, 462, 522). В ряді норм КК містяться вказівки на предмет злочину: пам'ятки історії і культури, а також природні об'єкти, взяті під охорону д-ви (ст. 207); могила і предмети, що знаходяться у могилі чи на могилі (ст. 212), тощо. За своїми об'єктивними характеристиками більшість 3. проти г. п. належить до категорії злочинів з форм, складом, які відповідно до крим. закону вважаються закінченими в момент самого діяння незалежно від настання зумовлених ним наслідків. До таких злочинів відносять, зокрема, передбачені ст. 208 КК діяння: втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, проституцією, азартними іграми, використання неповнолітніх для ці лей пара-зитич. існування. У ряді норм про відповідальність за ці злочини вказуються знаряддя: вогнеп. і хол. зброя, а також предмети, спеціально пристосовані для заподіяння тілесних ушкоджень (ч. З ст. 206); засоби вчинення злочину: матеріали у вигляді листівок, плакатів тощо (ст. 206'); порногр. твори, зображення чи ін. предмети порногр. характеру (ст. 211); кіно- і відеофільми, а також ш. твори, що пропагують культ насильства і жорстокості (ст. 211і). Всі 3. проти г. п. вчиняються умисно. Суб'єктом злочину є особа, яка досягла 16-річного вгку. З 14 років настає відповідальність лише за злісне та особливо злісне хуліганство (ч. 2, 3 ст. 206), а з 18 років -за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність та споювання їх (ст. 208 та 208і).

Літ.: Даньшин И. Н. Угол.-правовая охрана обществ, порядка. М., 1973; Яценко С. С. Ответственность за преступления против обществ, порядка. К., 1976; Ткаченко В. И. Квалификация преступлений против обществ, порядка. М., 1982; Яценко С. С. Угол.-правовая охрана обществ, порядка: Сравн.-правовой аспект. К., 1986; Нав-роцький В. О. Злочини проти громад, безпеки, громад, порядку та нар. здоров'я. Л., 1997.

С. С. Яценко.

 

Схожі за змістом слова та фрази