Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГАНДІ
   

ГАНДІ

(Gandhi) Мохандас Карамчанд (2.Х 1869, князівство Порбандар — 30.1 1948, Делі) — інд. політ, діяч, мислитель, засновник гандизму. 1891 отримав юрид. освіту в Англії, до 1893 займався адвокат, практикою у Бомбеї. Протягом 1893— 1914 служив юрисконсультом гуджаратської торгової фірми у Пд. Африці, де очолив боротьбу проти расової дискримінації і утисків індійців. Г. виробив тактику «са-тьяграхи» — ненасильницького опору. Після повернення на батьківщину (січень 1915) Г. зблизився з партією Індійський національний конгрес, вступив до неї. У роки 1-ї світ, війни підтримував

Ганді М.К. - leksika.com.ua

військ, зусилля Англії, сподіваючись схилити брит. уряд до надання Індії самоуправління.

Став одним з найвизначніших діячів нац.-визв. руху, що різко посилився під впливом закінчення світ, війни, рев. перетворень у Росії та відмови Англії запровадити політ, самоуправління Індії. Конкретизуючи тактику антиангл. виступів інд. народу, Г. намагався обмежити її ненасильницькими формами. Він засуджував класову боротьбу, проповідував вирішення соціальних конфліктів шляхом арбітражу. У 1919—22 керував кампанією «ненасильницького неспів-робітництва» з представниками брит. влади в Індії. Упродовж 1929—33 очолював нову кампанію громадян, непокори, спрямованої проти уряд, соляної монополії. У вересні 1934 заявив про вихід з Інд. нац. конгресу, мотивуючи це бажанням присвятити себе «соціальній роботі»: відродженню ручного ткацтва і боротьбі проти т. з. недоторканості, однак фактично залишався вождем партії. Г. неодноразово заарештовували і ув'язнювали (1922-24, 1930-31, 1942-44). В 1942 у зв'язку з відмовою Великобританії сформувати нац. індійський уряд і посиленням антиімпе-ріалістич. настроїв висунув антиангл. гасло «Геть з Індії», мотивуючи його тим, що лише незалежна Індія зможе чинити опір япон. агресорам у ході поширення їх військ.-окупаційної присутності в Пд.-Сх. Азії і на Тихому океані.

Після 2-ї світ, війни Г. намагався досягти незалежності Індії мирним шляхом, водночас виступав проти кровопролит. сутичок між індусами і мусульманами, які почалися у зв'язку з розчленуванням Індії на дві д-ви — Індійський союз і Пакистан (серпень 1947). Убитий членом індуської шовініст, орг-ції. Будучи впродовж 1919—48 ідейним керівником і найвпливовішим політ, лідером Інд. нац. конгресу, активно виступав за незалеж. шлях розвитку країни, здобув величезну соціальну підтримку, широку популярність у народі, який нарік його Махатмою (великою душею). Вчення Г. (гандизм) має численних прихильників та послідовників не лише в Індії, айв усьому світі. Тв.: Моя жизнь. М., 1969.

Літ.: Роллан Р. Махатма Ганди. Ленинград, 1924; Fischer L. The life of Mahatma Gandhi. London, 1951; Датта Д. Фи-лософия Махатмьі Ганди. М., 1959; Сілванян Г. Етика не-насилля Махатми Ганді. «Політика і час», 1995, № 12.

В. Ф. Смолянюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази