Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТОКІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС
   

ТОКІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС

- суд над гол. япон. воєнними злочинцями. Відповідно до рішень Берлінської (Потсдамської) конференції 1945 глав союз, держав СРСР, США і Великобританії про покарання воєн, злочинців Другої світової війни 1939—45, за угодою між урядами США, СРСР, Великобританії, Китаю, Франції, Австралії, Канади, Нової Зеландії, Нідерландів, Індії та Філіппін вщ 19.1 1946 було утворено Міжнар. воєнний трибунал для Дал. Сходу. До суду, що відбувся 3.V 1946 - 12.ХІ 1948 в м. Токіо (Японія), за ведення Японією протягом 1928—45 агрес. воєн проти Китаю, СРСР, США та ін. країн, вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людяності було притягнуто 28 найвищих урядовців, у т. ч. 4 кол. прем'єр-міністрів (Хіроту, Тодзіо, Хірануму, Койсо), 11 кол. міністрів, 2 послів, 8 воєначальників та ін.

Трибунал засудив до страти на шибениці 7 осіб, у т. ч. Хіроту і Тодзіо. 16 підсудних були засуджені до довічного, інші — до різних строків тюрем, ув'язнення. Двоє підсудних померли під час суд. процесу, один визнаний через хворобу неосудним. Вирок щодо засуджених до смерт. кари було виконано в ніч на 23.ХІІ 1948.

Див. також Міжнародні воєнні трибунали.

Літ.: Рагинский М. Ю., Розенблит С. Я. Междунар. процесе главных япон. воен. преступников. М.—Ленинград, 1950; Смирнов Л. Н., Зайцев Е Б, Суд в Токио. М., 1980.

Я. П. Нагнойний

 

Схожі за змістом слова та фрази