Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рот-рят arrow РУЧНИЙ ЗАКЛАД
   

РУЧНИЙ ЗАКЛАД

— одна з перех. форм застави у рим. приватному праві, що прийшла на зміну більш ранній формі — фідуціарній угоді. За такої угоди сама застава ставала власністю заставодержателя і він навіть при виконанні боржником свого зобов'язання юридично не був зобов'язаний повернути заставу боржнику. Кабальність цієї форми застави змусила правників шукати більш досконалу її форму. Знайшли її у формі Р. з., за якої заставодавець (боржник) передавав суму застави (предмет застави) кредитору — заставодержателю не у власність, а лише у володіння. У разі виконання боржником свого зобов'язання кредитор повинен був повернути йому предмет застави. Це була більш прогресивна форма застави.

Договір про Р. з. породжував два види правовідносин між кредитором і боржником: речово-правові — на користь кредитора, в силу яких кредитор мав право утримувати предмет застави до сплати боргу. Пізніше претор став давати кредиторові захист проти третіх осіб, а також речовий позов. У разі невиконання зобов'язання боржником кредитор мав право залишити предмет застави собі або продати його і повернути собі борг з виручки. В такому разі кредитор, не будучи власником предмета застави, все ж переносив на покупця право власності.

Другий вид речово-прав. відносин, що складалися між кредитором і боржником у силу Р. з., мав зобов'язально-прав. характер. Кредитор зобов'язаний був доглядати за предметом застави і ніс відповідальність за нього, але не мав права користуватися заставленою річчю. Використання кредитором застави в будь-якій формі вважалося крадіжкою (furtum). Кредитор після виконання зобов'язання боржником зобов'язаний був повернути йому заставу з приростом.

Літ.: Рим. право. X., 2000; Підопригора О. А. Рим. приватне право. К., 2001.

О. А. Підопригора.

 

Схожі за змістом слова та фрази