Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОДУШНИЙ ПОДАТОК
   

ПОДУШНИЙ ПОДАТОК

подушне - осн. прямий податок у Росії у 18—19 ст. Введений царем Петром І у 1724 замість подвірного оподаткування (системи стягнення прямих податків у 17 — на поч. 18 ст. з податного населення, коли податковий тягар покладався на кожний двір).

П. п. обкладалися особи чол. статі податних станів (усі розряди селян, посадські люди, купці) незалежно від віку. Звільнялися від П. п. дворяни, духівництво, особи, які перебували на держ. службі. В ід П. п. також були звільнені мурзи і князі татар, походження, придворні служителі, медики, маклери, особи, які отримали наук, ступені, почесні гр-ни та деякі ін. категорії населення. При введенні системи П. п. за розкладну одиницю було взято т. з. ревізьку душу. Первісно кількість цих душ визначалася на підставі даних перепису тяглого населення у кін. 1718. Для визначення загального розміру П. п. було взято суму витрат, необхідних для утримання пост, армії. А потім ця сума ділилася на кількість населення, що підлягало оподаткуванню, і виводився розмір П. п., який припадав на кожну душу населення чол. статі. П. п., не внесений у визначений строк, вважався недоїмкою.

За рахунок П. п. у 18 ст. держ. скарбниця поповнювалася на 50 %. Значна питома вага П. п. в надходженнях до скарбниці зумовлювалася зростаючим фін. потребами д-ви. У 19 ст. ця частка П. п. зменшилася у зв'язку з введенням інших видів оподаткування. Від 1863 П. п. перестали стягувати з міщан і цех. ремісників. Вел. недоїмки по П. п. і хрон. несплата їх населенням стали причинами скасування П. п. в європ. частині Рос. імперії (в т. ч. в Україні) для усіх розрядів населення з 1.1 1887.

Літ.: Алексеенко М. О подушной подати в России. X., 1870; Алексеенко М. Действующее зак-во о прямых налогах. СПб., 1879; Троицкий С. М. Фин. политика рус. абсолютизма в XVIII в. М., 1966.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази