Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОРШ
   

ПОРШ

Микола Володимирович [ 19(31 ).Х 1877, м. Лубни Полт. обл. — 1944, м. Бізанталь, Німеччина] — укр. юрист і публіцист, політ, діяч. Закін. 1911 юрид. ф-т Київ, ун-ту. Деякий час працював адвокатом. Займався публіцист, діяльністю. Був членом ЦК УСДРП, активним діячем РУП, одним з редакторів тижневика «Слою», часопису «Робітник», журн. «Украинская жизнь», газ. «Рада». У 1917-18 - член Центр. Ради і президії Всеукр. ради роб. депутатів, член Крайового к-ту для охорони революції в Україні, ген. секретар праці, ген. секретар військових справ. Під час Гетьманату у політ, діяльності участі не брав, за доби Директорії — посол УНР у Берліні. 1921 емігрував до Німеччини. В еміграції політ, активності не виявляв. Політ.-прав. погляди П. виклав у написаних ним програмних док-тах РУП і УСДРП, численних статтях, а також книгах і брошурах: «Пролетаріат на Україні» (1907), «Про автономію України» (1909), «Наші організаційні завдання» (1910), «Автономія України і соціал

Порш М.В. - leksika.com.ua

демократія» (1917), «Україна і Росія на робітничому ринку» (1918) та ін. Переклав укр. мовою перший том «Капіталу» К. Маркса. Майбутнє Рос. імперії П. вбачав у її перетворенні на основі дем. конституції у федеративну нар. республіку з шир. правами кожного суб'єкта федерації аж до повного його держ. відокремлення за рішенням всенар. референдуму. Майб. парламент федерат. Росії (Народна рада, Зібрання народних представників) мав формуватися шляхом прямих виборів і діяти на профес. засадах. Внутрішні справи авт. України повинен був вирішувати представницький Сейм. П. виступав за виборність держ. чиновників усіх рангів.

Літ.: Мироненко О. М. Світоч укр. державності: політ.-прав. аналіз діяльності Центр. Ради (берез. 1917 - квіт. 1918). К., 1995; Солдатенко В., Бевз Т. Микола Порш - лідер укр. соціал-демократів. «Історія України», 1997, № 44; 1998, № 4.

О. М. Мироненко.