Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РОЗБІЙ
   

РОЗБІЙ

— злочин проти власності, що полягає у нападі з метою заволодіння чужим майном, поєднаному з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства. Відповідальність за Р. передбачена ст. 187 КК України.

Р. належить до найбільш небезпечних корисливо-насильницьких злочинів. Вчиняється у вигляді нападу — раптової, несподіваної для потерпілого, короткочасної, агресивної, насильницької дії, спрямованої на протиправне заволодіння чужим майном. Напад може бути як відкритим, так і таємним (напр., нанесення удару в спину). Р. відрізняється, з одного боку, від крадіжки, з іншого — від грабежу.

Напад органічно пов'язаний з фіз. або психічним насильством, яке при Р. має т. з. інструментальний характер — є способом заволодіння майном або його утримання. Фіз. насильство може полягати у протиправному впливі не лише на зовн. частини тіла потерпілого (їх мех. травмування), а й на внутрішні (отруєння), а також в ін. діях насильницького характеру, що створюють небезпеку для життя чи здоров'я потерпілого (скажімо, насильницьке тримання його в небезпечних для життя і здоров'я умовах). Якщо застосування чи погроза застосування насильства, небезпечного для життя або здоров'я особи, здійснювалися з метою ухиляння від затримання після закінченого нападу, це протиправне діяння не може розглядатися як Р. Такі дії винного, залежно від обставин справи, можуть кваліфікуватися і як крадіжка або грабіж, і як відповід. злочин проти життя і здоров'я особи чи злочин проти авторитету органів держ. влади, органів місц. самоврядування та об'єднань гр-н (напр., умисне легке тілесне ушкодження — ч. 2 ст. 125 КК), погроза або насильство щодо служб, особи чи гр-нина, який виконує громад, обов'язок (ст. 350) тощо.

Насильство при Р. застосовується до особи, яка зазнала нападу. Під такою особою розуміють: власника майна, особу, у володінні чи під охороною котрої перебуває майно, яке є об'єктом посягання, а також ін. осіб, що перебувають на місці вчинення Р. і можуть, на думку винного, перешкодити йому в заволодінні чужим майном.

Під насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, слід розуміти заподіяння їй легкого тілес, ушкодження, що спричинило короткочас. розлад здоров'я або незначну втрату працездатності, серед, тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження (останнє кваліфікується за ч. 4 ст. 187), а також ін. насильницькі дії, які не призвели до вказаних наслідків, але були небезпечними для життя чи здоров'я у момент їх вчинення (насильство, що спричинило втрату свідомості чи мало характер мордування, здушення шиї, скидання з висоти, застосування електроструму, зброї, спец, знарядь тощо). Застосування до особи без її згоди наркот. засобів, психотропних, отруйних чи сильнодіючих речовин (газів) з метою заволодіння чужим майном теж розглядається як насильство і, якщо воно було небезпечним для її життя або здоров'я, кваліфікується за відповід. частиною ст. 187. Якщо застосування таких засобів було небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, але не призвело до легкого тілес, ушкодження, вчинене треба кваліфікувати як Р. лише за умови, що винна особа усвідомлювала можливість заподіяння таких тілес, ушкоджень. Псих, насильство при Р. полягає у погрозі негайно застосувати фіз. насильство, небезпечне для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу (погроза вбити, заподіяти тяжке або серед, тяжкості тілесне ушкодження, легке тілесне ушкодження з розладом здоров'я чи втратою працездатності). Погроза має місце тоді, коли винна особа, виражаючи її у будь-якій формі (словами, жестами, демонстрацією зброї тощо), прагне, аби в потерпілого склалося враження, що, коли він протидіятиме нападнику або не виконає його вимог, ця погроза буде реалізована, а в потерпілого таке враження справді склалося. Це стосується і випадків, коли винна особа погрожує застосуванням предметів (зіпсованої зброї або її макета тощо), які завідомо не можуть бути використані для реалізації погрози, якщо потерпілий сприймає ці предмети такими, що становлять собою небезпеку для його життя чи здоров'я. Отже, гол. критерієм реальності погрози при Р. є суб'єктивне сприйняття її потерпілим. Для кваліфікації діяння за ст. 187 не має значення, чи був у винного намір реалізувати свою погрозу. Погроза ж вчинити вбивство або заподіяти тяжке тілесне ушкодження, висловлена в процесі Р., повністю охоплюється диспозицією ст. 187 і дод. кваліфікації за ст. 129 не потребує.

Р. вважається закінченим від моменту нападу, поєднаного із застосуванням або з погрозою застосування насильства, небезпечного для життя або здоров'я, незалежно від того, чи заволоділа винна особа чужим майном. Суб'єктом Р. є осудна особа, яка досягла 14-річного віку.

Суб'єктивна сторона Р. характеризується прямим умислом та корисливим мотивом.

Обов'язковою ознакою суб'єкт, сторони Р. є мета нападу — заволодіння чужим майном. Кваліфікованими видами цього злочину закон визнає Р.: 1) вчинений за поперед, змовою групою осіб; 2) вчинений особою, яка раніше вчинила Р. або бандитизм (ч. 2 ст. 187);

3) вчинений організ. групою (ч. 4 ст. 187);

4) поєднаний з проникненням у житло, ін. приміщення чи сховище (ч. З ст. 187); 5) вчинений із заподіянням тяжких тілес, ушкоджень (ч. 4 ст. 187); 6) спрямований на заволодіння майном у великих чи 7) особливо великих розмірах (ч. 4 ст. 187 КК).

За ст. 187 Р. залежно від обставин його вчинення карається позбавленням волі на строк від 3 до 15 років з конфіскацією майна. Крім ст. 187, якою встановлено відповідальність за Р. як злочин проти власності, низкою статей КК передбачено Р. як спосіб вчинення ін. злочинів: проти громад, безпеки (ч. З ст. 262); проти безпеки руху та експлуатації тр-ту (ч. З ст. 289); у сфері обігу наркот. засобів, психотроп, речовин, їх аналогів або прекурсорів (ч. З ст. 308, ч. З ст. 312, ч. З ст. 313), проти військових (ч. З ст. 410, ч. 2 ст. 433).

Літ.: Юнусов А. X. Квалификация разбойных нападений по действующему уюлов. зак-ву. Ленинград, 1992; Наук.-практ. коментар Крим, кодексу України. К., 2003.

М. І. Мельник.

 

Схожі за змістом слова та фрази