Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАБІНЕТ
   

КАБІНЕТ

(франц. cabinet, від італ. gabinetto, первісно — меблі, кімната; згодом — уряд) — одна з двох осн. моделей структури уряду, відомих конст. теорії та практиці сучас. країн. Генеза цієї моделі пов'язана з брит. політ.-правовим досвідом, тому її іноді називають брит. моделлю уряду (кабінету міністрів). В англомовних та багатьох ін. країнах до складу К. входять лише керівники найважливіших міністерств. Члени К. мають ін. статус, ніж міністри, що не входять до його складу. Різняться вони також змістом і обсягом своїх повноважень.

Модель К. прийнятна як за парлам. форми держ. правління (парламентарні монархія і республіка), так і за президентської. Наявна вона і в республіках зі змішаною формою правління (парламентарно-президентських або президентсько-парламентарних). Однак її місце у держ. механізмі органів влади тут неоднакове. Якщо в країнах з парлам. формами правління, напр., у Великобританії, К. (кабінет міністрів) є, по суті, вищим органом виконавчої влади, очолюваним прем'єр-міністром, то в США він виконує допоміжні функції при президенті. Члени К. вважаються помічниками президента у здійсненні ним своєї компетенції. Роль К. у республіках зі змішаною формою правління зумовлена принципом дуалізму викон. влади: його владні повноваження порівняно зі змістом компетенції президента можуть бути різні. Інституційне значення прем'єр-міністра залежить і від того, як у конкр. випадку розмежовані за конституцією повноваження у сфері викон. влади між урядом (кабінетом) і президентом. Поняття «кабінет міністрів» у багатьох випадках є офіц. назвою уряду, хоча відомі й інші назви (рада міністрів, власне уряд, держ. рада тощо). Викори стання саме цієї назви засвідчує, як правило, прийняття відповідної моделі уряду. Водночас нерідко говорять про

«тіньовий кабінет» — напівформ. або неформ, утворення парлам. опозиції, що складається з депутатів, які мають протистояти своїм візаві — міністрам від партії парлам. більшості і в перспективі за результатами можливої перемоги на виборах зайняти їх місця. Див. також Кабінет Міністрів України.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази