Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow вільно-вітр arrow ВІРУСОЛОГІЯ
   

ВІРУСОЛОГІЯ

(від віруси і грец.- вчення), інфрамікробіологія - наука про віруси. Виділилася з мікробіології в серед. 20 ст. Початок В. поклали праці вітчизн. вчених М. Ф. Гамалії та Д. Й. Івановського.

В. вивчає віруси і спричинювані ними в організмі хазяїна процеси з метою обгрунтування профілактичних і лікувальних заходів при вірусних інфекціях. В. поділяють на загальну В., осн. завданням якої є вивчення принципів організації віріонів, властивостей та функцій окремих компонентів їх, молекулярних процесів при репродукції (розмноженні) вірусів, латентної (прихованої) інфекції та трансформації клітини; медичну В., ветеринарну В. та фітовірусологію, що вивчають віруси, хвороботворні для людини, свійських тварин і культурних рослин. Рад. В. досягла значних успіхів у вивченні багатьох вірусів, дослідженні молекулярних механізмів репродукції вірусів, зокрема вірусів комплексу кліщового енцефаліту, вірусу грипу, створенні вірусно-генетичної теорії розвитку пухлин, впровадженні багатьох противірусних живих вакцин тощо. Ці успіхи пов'язані з іменами рад. вчених О. Г. Анджапарідзе, В. М. Жданова, Л. О. Зільбера, А. О. Смородинцева, В. Д. Соловйова, М. П. Чумакова, А. К. Шубладзе та ін.

Значний вклад у розв'язання багатьох питань заг. В., вивчення ряду вірусів, розробку і організацію профілактичних заходів у боротьбі з багатьма вірусними інфекціями людини та рослин внесли, зокрема, укр. вчені - С. М. Гершензон, Н. П. Корнюшенко, О.М. Московець та ін. На Україні питаннями В. займаються Ін-т мікробіології та вірусології АН УРСР, Одес. н.-д. ін-т вірусології та епідеміології МОЗ УРСР, Київ. н.-д. ін-т інфекційних хвороб МОЗ УРСР та ряд ін. В СРСР праці з питань вірусології друкуються у виданнях "Вопросы вирусологии" (Москва) та "Мікробіологічний журнал".

Літ.: Гамалея Н. Ф. Фильтрующиеся вирусы. М. -Л., 1930; Зильбер Л. А. Учение о вирусах. М., 1956; Жданов В. М., Гайдамович С. Я. Вирусология. М., 1966; Методологические проблемы вирусологии. М., 1975; Эпидемиология вирусных инфекций. К., 1977; Лурия С, Дарнелл Дж. Общая вирусология. Пер. с англ. М., 1970.

Н. С. Дяченко.