Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СУДНОПЛАВСТВО
   

СУДНОПЛАВСТВО

- плавання суден вод. шляхами. Розрізняють: міжнар. морське С; С. на внутрішніх вод. шляхах; С. на міжнародних ріках. Міжнар. морське С. — плавання суден мор. шляхами із заходженням і стоянкою у портах іноз. держав. Здійснюється у відкритому морі, територіальному морі та внутрішніх морських водах. У відкритому морі основоположне значення для здійснення С. має принцип свободи С. у відкритому морі. В тер. морі діє право мир. проходу через протоки, що використовуються для міжнар. С, право транзит, проходу, а в архіпелажних водах — право архіпелаж. проходу. Міжнар. морське С. регламентується нормами міжнародного морського права, двостор. угодами про торгівельне С. і внутрішньодерж. нормами, що визначають прав, стан торг, суден у мор. просторах, умови надання національності суднам, порядок реєстрації суден, порядок здійснення юрисдикції держ. прапора судна, заходи для забезпечення безпеки та охорони морського середовища, відповідальність судновласників, порядок і умови доступу іноз. суден у мор. порти. Осн. міжнар.-правовими док-тами, що визначають умови і порядок міжнар. морського С, є Конвенція про відкрите море 1958, Конвенція про територіальне море та прилеглу зону 1958, Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965, Конвенція ООН по морському праву 1982 та ін. міжнар. угоди.

С. на міжнар. ріках регулюється Барселонською конвенцією і Статутом про режим судноплавних водних шляхів міжнародного значення 1921. Умови і правила С. на міжнар. ріках визначаються також багатостор. угодами і внутрішньодерж. актами прибережних держав. Діє, крім того, Європейська угода про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення 1996. Міжнародне С. на Дунаї регламентоване Конвенцією про режим судноплавства на Дунаї 1948. Згідно зі ст. 1 цієї Конвенції навігація на Дунаї повинна бути вільною і відкритою для гр-н, торг, суден і товарів усіх держав на основі рівності портових та навігац. зборів і умов торг. С.

С. на внутр. вод. шляхах регламентується актами нац. зак-ва. В України Перелік внутр. вод. шляхів, що належать до категорії судноплавних, затв. КМ України 12.VI 1996.

Літ.: Гуреев С. А. Междунар. торг. судоходство: Междунар.-прав, проблемы. М., 1979; Совр. междунар. мор. право и практика его применения Украиной. К., 1995.

Т. Р. Короткий.

 

Схожі за змістом слова та фрази