Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КЛОНУВАННЯ
   

КЛОНУВАННЯ

(англ. clone, від грец. — паросток, пагін) — метод генної інженерії, за допомогою якого можна створювати біол. організми з абсолютно точним геномом особини, від якої було взято клітину з генет. кодом. Такий спосіб розмноження властивий приміт. організмам, напр., бактеріям та рослинам (брунькування). Для появи на світ живого організму шляхом К. не потрібне злиття чол. та жін. статевих клітин.

Уперше клон дорослої тварини (вівці) у липні — серпні 1996 створили генетики з Единбурга (Великобританія). Новонароджене ягня було генетично ідентичне вівці, з клітини якої за допомогою імплантації ядра ДНК (що було взяте в ін. особини) сконструйовано ембріон. Внаслідок К., проведеного амер. генетиками з наук, центру в м. Бевертоні (шт. Орегон), у серпні 1996 народилися дві мавпи резус, що були абс. копіями одна одної. Здобутки генетики відкривають нові перспективи у виведенні сільськогосп. тварин з наперед заданими характеристиками, у збереженні рідкісних видів тварин; дають змогу спростити в-во дорогих ліків, вирішувати проблему відторгнення трансплантованих органів, виправляти вади генної спадщини.

Разом з тим постають проблеми правового та морально-етич. характеру стосовно меж дозволеного втручання у природні ресурси людини. 29-а сесія Ген. конференції ЮНЕСКО 11.XI.1997 прийняла Заг. декларацію про люд. геном і права людини. Ст. 11 розд. «Дослідження людського генома» цієї декларації забороняє практ. дії, що принижують люд. гідність (напр., К. людських істот). Для контролю за дотриманням правових і морально-етич. принципів, сформульованих у Декларації, ств. Міжнародний комітет з біоетики. Аналогіч. орган діє і при Президії НАН України. Див. також Загальна декларація про людський геном і права людини 1997.

В. В. Бушанський.