Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КРИМІНАЛІЗАЦІЯ
   

КРИМІНАЛІЗАЦІЯ

(франц., від лат. — злочинний) — віднесення тих чи ін. дій (бездіяльності) до злочинних, якщо раніше вони такими не вважалися, з визначенням в особливій частині крим. зак-ва (нормі) конструктивних ознак складу злочину та можливого покарання за скоєння його. Іноді поняттям «криміналізація» позначають загальне посилення репресій у вигляді підвищення санкцій, введення дод. покарань та обмежень, напр., умов звільнення від покарання та ін.

Найважливішими критеріями К. є: 1) оцінка поведінки особи як суспільно небезпечної; 2) визнання поведінки такою, що суперечить моралі та засуджується більшістю гр-н; 3) констатація факту, що боротьба з такою поведінкою можлива лише шляхом застосування крим. покарання і вжиття ін. заходів примусу та що заходів переконання для цього недостатньо; 4) встановлення факту, що зазначене покарання здатне забезпечити заг. і спец, превенцію. К.

зумовлюється: підвищенням сусп. небезпечності певних діянь; необхідністю усунення прогалин у зак-ві; встановленням нових сусп. відносин, що потребують охорони за допомогою норм крим. права.

Антиподом К. є декриміналізація, тобто вилучення з крим. зак-ва діянь, що перестали бути суспільно небезпечними, та заг. гуманізація (пом'якшення) відповідальності. Систематичний аналіз практики застосування чинного крим. закону, його ефективності, змін, що відбуваються у сусп-ві (явищ, процесів, деструкцій та суперечностей), забезпечує обгрунтованість, необхідність і доцільність законод. рішень, які виключають волюнтаризм та запобігають загостренню у сусп-ві криміноген. Обстановки.

С. А. Тарарухін.