Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗІМБАБВЕ
   

ЗІМБАБВЕ

Республіка Зімбабве (Zimbabwe, Republic of Zimbabwe) — д-ва на Пд. Африки. Тер. — 390,7 тис. км2. Нас. — 11,5 млн. чол. (1998, оц.): народності шона, матабеле, венда та ін. і вихідці з Європи (бл. 5 %). Столиця -м. Хараре. Адм.-тер. поділ — 8 провінцій та 2 міста зі статусом провінції (Хараре і Булавайо). Офщ. мова — англійська. Грошова одиниця — зімбабвійський долар. Нац. свято — День проголошення незалежності (18 квітня). У 12—17 ст. на тер. сучасної 3. існувала д-ва Мономотапа. До серед. 19 ст. більшу частину країни було об'єднано під владою верх, вождя народу матабеле. Наприкінці 19 ст. тер. 3. завоювала Англія і назвала її Південною Родезією (за прізвищем брит, колонізатора С. Родса). Країна одержала статус протекторату, конституцію. У 1953—63 вона входила до Федерації Родезії та Ньясаленду. Під тиском антиколон, сил брит, уряд змушений був розпустити цю федерацію і надати 1964 незалежність Пн. Родезії (Замбії) та Ньясаленду (Малаві). У Пд. Родезії до влади прийшов расист, режим білої меншини, який 11.XI 1965 одностор.

Державний герб Зімбабве - leksika.com.ua

актом проголосив Республіку Родезію. У квітні 1979 проголошена Республіка Зімбабве-Родезія. У вересні — грудні того самого року на конференції по Родезії у Лондоні було досягнуто домовленості про майбутню конституцію д-ви та проведення загальних виборів. На виборах, що відбулися у лютому 1980, перемогу здобув Африканський національний союз Зімбабве (ЗАНУ). 18.IV.1980 було проголошено незалежну Республіку Зімбабве.

За конституцією країни 1980 3. - унітарна презид. республіка. Глава держави та уряду — президент, він же — головнокомандувач збройних сил. Обирається шляхом заг. прямих виборів на 6 років без обмежень щодо наст, переобрання.

Законод. влада належить однопалат. парламенту — Національній асамблеї у складі 150 депутатів: 120 обираються заг. прямим голосуванням, 10 — вождям племен, ще 20 мандатів розподіляє президент. Строк повноважень депутатів — 5 років. Викон. влада належить кабінету міністрів, очолюваному президентом. Президент призначає віце-президента і міністрів. Суд. система представлена Високим судом, судами магістратів і судами звичаєвого права. Великий вплив на розвиток права має англо-сакс. правова традиція. 3. - член ООН з 1990, ОАЄ з 1980. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією.

Дип. відносини України із 3. встановлено 25.І.1992.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази