Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АВСТРАЛІЯ
   

АВСТРАЛІЯ

Австралійський Союз (Australia, Commonwealth of Australia) — держава, територію якої становлять однойменний материк та кілька островів. Тер. — 7,68 млн. км2. Нас. — 18,26 млн. чол. (1996, оц.): нащадки засланців і переселенців з Великобританії та Ірландії (бл. 95 %), корінне нас. (1,5 %), українці та інші. Столиця — м. Канберра. Адм.-тер. поділ — 6 штатів і 2 території. Офіц. мова — англійська. Грош. одиниця — ав-страл. фунт стерлінгів. Нац. свято — День Австралії (26 січня).

Держ. лад А. визначений її конституцією від 9.УІІ 1900. Прийняття осн. закону засвідчило об'єднання шести колишніх брит, колоній і створення союзної держави. А. є парламентарною монархією; збережені конст.-правові зв'язки з кол. метрополією — Великобританією.

АВСТРАЛІЯ - leksika.com.ua

Законод. влада здійснюється федерал, парламентом, який складається з двох палат: нижньої — палати представників і верхньої — сенату. Склад обох палат формується за результатами заг. і прямих виборів. Вибори до палати представників проводяться за мажоритарною (мажоритарно-преференційною), а до сенату — за пропорц. системою. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права в обох випадках однаковий — 18 і 21 рік. У палаті представників — 148 членів, сенаті — 76. Сенаторів обирають від штатів (по 12 від кожного) і від територій (по 2). Члени нижньої палати обираються на 3 роки. Сенаторів обирають на 6 років з переобранням половини складу палати через З роки. Палати парламенту загалом рівноправні. Разом з тим фін. законопроекти спочатку вносяться на розгляд нижньої палати. Сенат може відхилити їх у цілому, але не наділений правом вносити поправки. Уряд (Кабінет міністрів) відповідальний перед палатою представників.

Факт, главою д-ви є генерал-губернатор. Його призначає брит, монарх за поданням австрал. уряду. Термін його повноважень — 5 років. Формально він наділений широкими повноваженнями. Однак практично всі його рішення мають бути контрасигновані урядом. Останнє правило іноді порушувалося, і генерал-губернатор діяв самостійно. Зокрема, це мало місце стосовно розпуску палат парламенту. Генерал-губернатор очолює федерал, викон. раду, яка має допомагати йому в управлінні держ. справами. До ради входять у повному складі міністри та ін. особи, призначувані генерал-губернатором. Проте на практиці виконавчу владу здійснює Кабінет міністрів. Конституцією не визначено порядок формування уряду. Встановлено тільки, що міністри повинні бути водночас і членами однієї з палат парламенту. Як і у Великобританії, формування уряду регулюється т. з. конст. угодами, тобто політ, нормами неписаного характеру.

Суд. система складається з федеральних судів, судів штатів, а також кількох спец, судів з обмеженою юрисдикцією. Серед федеральних судів слід виділити Високий суд, якому, зокрема, надано право тлумачити конституцію і здійснювати конст. контроль.

За формою держ. устрою А. є федерацією. В усіх штатах прийнято конституції, причому в деяких ще до введення федерал, конституції. Законод. владу в штатах здійснюють їхні парламенти, викон. — місц. уряди. В кожному штаті є губернатор, який представляє там брит, монарха і формально очолює викон. владу. Держ. управління територіями здійснює федерал, уряд. Федерал, конституція встановила принципи розмежування компетенції між федерацією і штатами. Територія штатів поділена на графства і муніципалітети, їхнє населення обирає представницькі органи місц. самоврядування — ради, які, в свою чергу, створюють викон. органи. А. — член ООН з 1945, член Співдружності, очолюваної Великобританією, інших міжнар. організацій.

Австралія - leksika.com.ua

Дип. відносини України з А. встановлено 26.ХІІ 1991.

Літ.: Австралия и Океания в совр. мире. М., 1982; Джиффорд Д. Дж., Джиффорд К. X. Правовая система Австралии. М., 1988. В.М.Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази