Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОБУТОВА ЗЛОЧИННІСТЬ
   

ПОБУТОВА ЗЛОЧИННІСТЬ

- сукупність передбачених крим. законом суспільно небезпечних діянь, що вчиняються у сфері сімейно-побут. відносин. Поняття «побутова злочинність» охоплює різнорідні злочинні діяння, об'єднані такими спільними кримінол. ознаками, як місце вчинення, сімейно-побутовий характер мотивації та ін. Це злочини переважно насильниц. характеру: умисне вбивство, умисні тілесні ушкодження різної тяжкості, погроза вчинити вбивство, доведення до самогубства, побиття та мордування, побут, (квартирне) хуліганство, а також ін. насильницькі й ненасильницькі злочинні діяння, що виникають на фунті сімейно-побутового конфлікту. Зокрема, під насильством у сім'ї розуміються будь-які умисні дії фіз., секс, психол. чи екон. спрямування одного члена сім'ї по відношенню до ін. члена сім'ї, якщо ці дії порушують конст. права і свободи члена сім'ї як людини та гр-нина і завдають йому моральної шкоди, шкоди його фіз. чи психол. здоров'ю [ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» (2001)].

Злочини у сфері сімейно-побут. відносин завдають суттєвої матеріальної і моральної шкоди потерпілим. У більшості випадків сторонами при вчиненні побут, злочинів виступають особи, пов'язані між собою сімейно-родин. або дружніми стосунками (подружжя, родичі, знайомі, сусіди). За результатами кримінол. досліджень практично кожен третій злочин скоюється за місцем проживання злочинця, потерпілого чи їх знайомих.

Джерелом побут, злочину, як правило, є конфлікт, що виникає з повсякденного міжособистісного спілкування у сфері сімейно-побут. відносин. За даними кримінол. досліджень конфлікт лежить в основі 2/3 злочинів, вчинених у сфері сімейно-побут. відносин, а у

80,9 % умисел на вчинення такого злочину виник безпосередню в ході самого конфлікту. Сімейно-побут. відносини визначаються вел. кількістю мотивів, що призводять до конфліктів, основою яких часто є міжособистісна антипатія, психол. несумісність та ін. На су-час. етапі П. з. стає більш складною за мотивацією, оскільки детермінується численними об'єктив, соціальними і психол. факторами. За змістом ситуації, що передувала вчиненню побут, злочинів, виділяють злочини як результат: тривалого і гострого конфлікту, ініціатором якого був сам злочинець; ситуаційно зумовленої конфліктної поведінки потерпілого; аморального способу життя злочинця і потерпілого; вирішення злочинцем внутріособистісного конфлікту суспільно небезпечним способом в об'єктивно нейтральній ситуації. Вел. кількість злочинів, що становлять П. з., вчинюються у стані алк. сп'яніння чи з метою отримання коштів для придбання алк. напоїв.

Літ.: Криминология. М, 1997; Джужа О. М., Моісе-єв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія. К., 2001.

О. О. Кваша.

 

Схожі за змістом слова та фрази