Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow пск-пуш arrow ПУСТЕЛЬ ЗОНИ
   

ПУСТЕЛЬ ЗОНИ

— географічні зони помірного, субтропічного і тропічного поясів, що утворюються в умовах дуже посушливого і жаркого клімату. П. з. характеризуються аридними умовами зволоження (див. Аридний клімат), різкими коливаннями добових і річних т-р повітря, незначним поверхневим стоком, малорозвинутими грунтами, переважанням еолових форм рельєфу (див. Еолові відклади), розрідженістю, а місцями відсутністю рослинного покриву. Пустель зона помірного поясу Пн. півкулі в Євразії простягається від Каспійського м. до плато Ордос (Китай); у Пн. Америці — фрагментарно в міжгірних улоговинах, на нагір'ях Великого Басейну (Кордільєри). Клімат різко континентальний, сухий. Опадів 100— 200 мм на рік. Зима холодна (пересічна т-ра січня від —7 до —15°), літо жарке (пересічна т-ра липня + 22, +32°). Є безстічні солоні озера. Переважають бурі і сіро-бурі грунти, часто засолені. Напівчагарникова і чагарникова рослинність (полин, саксаул). Пустель зони субтропічних поясів поширені у внутр. районах Азії, Пн. та Пд. Америки, на Пн. Африки та в Австралії. Пересічна т-ра січня +5, +15°, липня +25, + 35°; опадів менше 100 мм на рік. Річки наповнюються водою лише під час дощів. Грунти примітивні пустельні й сіро-бурі, поширені такири. Рослинність представлена ксерофітами, у зниженнях рельєфу — галофіти, на пісках — псамофіти. Пустель зони тропічних поясів найбільші площі займають в Африці (Сахара. Намів, Калахарі), Азії, Австралії; у Пн. і Пд. Америці простягається вздовж узбережжя Тихого ок. Пересічна т-ра січня + 20, +25° (іноді до +7°), липня + 35, +38°. Опадів 50—100 мм на рік. Поверхневого стоку майже немає. Переважають червонувато-бурі й тропічні примітивні грунти, в зниженнях — солончаки. Розріджена ксерофітна рослинність лише в долинах річок і на підніжжях гір. У приокеанічних пустелях (Атаками, Наміб) відносно низькі т-ри, висока відносна вологість повітря.

Тваринний світ П. з. досить різноманітний, з помітним переважанням плазунів (ящірки, змії, черепахи) і ссавців (ховрахи, піщанки, антилопи); є ендеміки — кенгуру, даман, варан та ін. В межах СРСР П. з. займають понад 210 млн. га. В нашій країні ведуться великі роботи щодо освоєння та перетворення пустель, здійснюється меліорація, закріплюють піски. Тут добувають нафту, газ, буре і кам. вугілля, мірабіліт та ін. корисні копалини. Розвинуте пасовищне тваринництво. В оазисах — зрошуване землеробство. Карту див. до ст. Зони фізико-географічні.

Літ.: Петров М. П. Пустыни земного шара. М., 1973; Бабаев А.Г., Фрейкнн 3. Г. Пустыни СССР вчера, сегодня, завтра. М., 1977.

А. Г. Бабаев.

 

Схожі за змістом слова та фрази