Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СТРЯПЧИЙ
   

СТРЯПЧИЙ

(від давньорус. страпати — баритися, працювати, влаштовувати) — у Рос. д-ві спочатку цар. слуга, згодом придворний чин. Про С. згадується у джерелах 17 ст. За чином вони займали друге місце після стольників. С. зазвичай ставали моск. дрібні дворяни і міщани, іноді — родовиті дворяни. Як придворний та службовий чини С. перестали існувати після реформ Петра 1 у 18 ст.

За Катерини II С. були чинами прокур. нагляду, підпорядкованими губ. прокурору, а через нього — генерал-губернаторові. У вищій губ. суд. установі (палатах цив. і крим. суду) працювали губернські С. в казенних справах, які стежили за роботою скарбниці в цив. палаті, за законністю вирішення справ у палаті крим. суду. Відповідні посади існували і в присутствіях.

С. у крим. і казен. справах були і при станових губ. судах — верхньому земському суді (для дворянства), губ. магістраті (для міського стану) і верхній розправі (для держ. селян). За законністю дій усіх установ у повіті стежив повітовий або окружний С. За Павла І посади С. було скасовано, але за Олександра І знову відновлено. 1808 запроваджено посади удільних С. для вирішення справ власників удільних маєтків і селян. 1826 на С. і прокурорів покладено функцію стежити в судах за правильністю прийняття рішень у справах казен. селян, а у 1827 на повітових С. — стежити за забезпеченням арештантів. У деяких містах були городові С, у столицях — слідчі С, а також особливі С. у відомстві держ. майна. З введенням Олександром II у 1864 Судових статутів усі посади С. ліквідовано. В комерц. судах збереглися присяжні С. як повірені у справах. Проіснували до 1917.

Літ.: Сергеевич В. И. Рус. юрид. древности, т. 2, в. 2. СПб., 1896.

О. О. Самойленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази