Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow електрон-енд arrow ЕМОЦІЇ
   

ЕМОЦІЇ

(франц. emotion - хвилювання, збудження) - процес ситуативного переживання, став лення до навколишніх об'єктів, реакції на зовн. і внутр. подразники, що мають для організму сигнальне і регулююче значення. Термін "емоції" вживається для позначення будь-яких душевних переживань, іноді лише найпростіших переживань. Фізіологія, основою Е., за вченням 1. П. Павлова, є складні безумовні рефлекси. За походженням людські Е. пов'язані з Е. тварин. Проте у людей вони набагато складніші, духовно збагачені. Е. людини відображують ставлення особистості до навколишньої дійсності і до самої себе. Вони органічно пов'язані з почуттями.

Сукупність Е. і почуттів становить емоційну сферу людини з величезним багатством відтінків (див. Настрій, Афект, Пристрасть, Стрес). Е. є істотними стимуляторами активної життєдіяльності. У людини вони відіграють винятково важливу роль у пізнанні, праці і спілкуванні. Е. поділяють на стенічні (такі, що підвищують життєдіяльність організму) й астенічні (пригнічують її), прості і складні (залежно від потреб, які вони задовольняють), позитивні і негативні (відповідно до процесу задоволення потреб) та ін. Особливості Е.: експресивність, динамічність, інтенсивність, полярність. Виховання у людини контролю над своїми Е. є важливою соціально-пед. проблемою. Внаслідок тренування людина може навчитися оптимально керувати своїми емоціями.

Літ.: Симонов П. В. Теория отражения и психофизиология эмоций. М., 1970; Шингаров Г X. Эмоции и чувства как формы отражения действительности. М., 1971; Вилюнас В. К. Психология эмоциональных явлений. М., 1976.

В. I. Войтко.