Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАЄМНЕ ГОЛОСУВАННЯ
   

ТАЄМНЕ ГОЛОСУВАННЯ

- спосіб прийняття відповідних рішень, вид голосування, при якому виключається контроль за волевиявленням особи, що голосує. Здійснюється за допомогою бюлетенів, які містять кілька варіантів винесеного на голосування рішення, або різнокольорових куль, спец. тех. засобів та ін. У більшості країн Т. г. широко застосовується також під час обрання персон, складу органів держ. влади та місц. самоврядування, проведення референдумів тощо, коли гр-нин заповнює бюлетень в ізольованому приміщенні й особисто опускає його у виб. скриньку.

В Україні Т. г. — один з осн. конст. принципів виборчої системи, гарантія вільного волевиявлення виборців. Забезпечується тим, що для заповнення виборчих бюлетенів виділяється окрема кабіна або кімната. Під час заповнення бюлетенів присутність будь-кого, крім особи, яка голосує, забороняється. Виборець, який не може самостійно заповнити бюлетень, має право на свій розсуд запросити до кабіни або кімнати для Т. г. ін. особу, крім члена виборчої комісії, кандидата, який балотується у даному виборчому окрузі, їх довірених осіб, а також представників відповід. партії. Такий порядок Т. г. гарантує гр-нам повну свободу вибору тих, кого вони хочуть обрати. Т. г. гарантує ст. 71 Конституції України, Закони України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» (1991, з наст, змінами і доп.), «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим», «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України» (всі — в ред. 2004). Порушення таємниці голосування членом виб. комісії або ін. службовою особою тягне крим. відповідальність (ст. 159 КК України).

Шляхом Т. г. відбуваються також прийняття окр. важливих рішень, обрання на певні посади та вирішення ін. кадрових питань, присудження наукових ступенів і держ. премій, присвоєння вчених звань тощо. Коло питань, для вирішення яких необхідне Т. г., його порядок і процедури визначаються нормами відповід. зак-ва, а також актами органу (організації), що проводить Т. г. (положення, регламент, порядок, правила, статут та ін.).

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази