Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЛАСНИЙ
   

ГЛАСНИЙ

— член міської думи, земських зборів (повітових та губернських) у цар. Росії (у т. ч. в Україні). Інститут гласних введено 1785 «Жалуваною грамотою на право і вигоди містам Російської імперії». Цей документ поділяв «міських обивателів» на 6 станових груп за майновим і правовим становищем та «відновлював органи міського станового самоврядування». «Міське товариство» одержало право юрид. особи, воно могло набувати власність, отримувати прибуток з майна. Органом самоврядування у місті стали міські збори. Правом вибирати і бути обраними до них користувалися «обивателі», які досягли 25-річного віку і мали прибуток не менше 50 руб. на рік. Незабаром майн. ценз було збільшено, надалі він залежав від чисельності мешканців міста. Збори мали право обирати розпоряд. орган самоврядування — заг. міську думу, що складалася з міського голови і Г. від станових груп населення. Дума обирала постійно діючий викон. орган — т. з. шестигласну думу, в якій кожна станова група мешканців міста мала одного Г.

У віданні цих органів були всі питання міського благоустрою, прод. справа, розвиток торгівлі та промислів, захист станових прав. До їхньої компетенції належали також певні поліц. функції — нагляд за порядком на торгах та базарах.

За земською реформою 1864 інститут гласних було запроваджено при повіт, та губ. органах самоврядування у формі земств, яким д-ва передала другорядні місцеві адм. та госп. функції. На земства покладалися керівництво буд. роботами, управління лікарнями, школами, благод. закладами, ведення прод. справи, організація позем, кредиту тощо. Апарат земства складався з розпоряд. органів — губ. та повіт, управ. Зем. органи обиралися раз на 3 роки. Для виборів Г. до повіт, земських зборів створювалися 3 курії — землевласників (здебільшого поміщиків), представників міської громадськості та сільс. громад. Для третьої курії встановлювалася багатоступінчаста система виборів (сільс. сход — волос, сход — повіт, з'їзд). Повітові зем. збори працювали сесшно, вся поточна робота виконувалася повіт, зем. управою. Ці збори обирали по кілька Г. до губ. зем. зборш, які, в свою чергу, обирали викон. орган — губ. земську управу. На чолі зборів та управ усіх рівнів стояли виб. голови. З 1866 уряд Рос. імперії увів низку законів, що обмежували діяльність земств. Інститут гласних скасовано після жовт. революції 1917.

Літ.: Ерошкин Н. П. История гос. учреждений дорев. России. M., 1983; Історія д-ви і права України, ч. 1. К., 1996.

С. І. Власенко.