Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow гор-гуц arrow ГРОМАДСЬКИЙ СУД
   

ГРОМАДСЬКИЙ СУД

- суд сільс. громади, що виник у ранньому Середньовіччі і поєднував слідчі та судові функції. У Київській Русі таким був вервний суд (від назви сільс. громади — верв). До його складу входили вервний староста і знані члени громади (добрі люди). Компетенцією суду був захист власності, зокрема недоторканності земельних меж. Він також провадив слідство, коли на тер. верви траплялося убивство. Якщо слід не вів до ін. громади і верв не знаходила вбивцю, то вона мусила сплатити викуп родичам загиблого.

З 15 ст. на укр. землях замість вервних судів виникають копні суди, що територіально об'єднували кілька сіл (копу). Копний суд здійснювали обрані населенням сіл судді — «копні мужі» (10—20 чол.). На суд. засіданні був присутній представник держ. управління — возний, який складав протокол і донесення до міського суду для запису рішення у міські актові книги. До компетенції копного суду входили питання зем. меж, розгляд скарг про заподіяння шкоди польовим і лісовим угіддям власників, карні справи. Копне судочинство починалося звичайно слідчою «гарячою копою» на місці злочину, справа розглядалася «головнішою копою» і закінчувалася «остаточною (генеральною, завитою, присяжною) копою» на копови-щах. Копний суд присуджував штраф, відшкодування збитків, тілесні покарання, смертну кару, умовне засудження. Литва, а згодом Польща, які панували на укр. землях, спочатку (особливо до Люблінської унії ?569) визнавали це судівництво, включаючи його у систему держ. судів. Копні суди проіснували подекуди до серед. 18 ст.

Літ.: Копные суды в Левобереж. Украине. К., 1885; Черкаський І. Громад, (копний) суд на Україні-Русі XVI-XVIII в. К., 1928; Чубатий М. Огляд історії укр. права. Мюнхен — К., 1994.

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази