Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КИЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС
   

КИЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС

- одна з найдавніших істор. і літ. пам'яток Київської Русі. Охоплює події 1118—1200. Складений у Видубицько-му монастирі (Київ) на основі ін. літописних зводів (чернігівського, галицького та ін.), які не

Київський літопис - leksika.com.ua

збереглися. Є продовженням «Повісті временных літ», складовою частиною Іпатіївського літопису. Авторство К. л. точно не встановлено, існує припущення, що його створив ігумен Видубицького монастиря Мойсей. М. І. Костомаров, однак, зауважив, що літопис охоплює час, більший за тривалість одного життя, а отже, не може бути складений однією людиною. До записів по роках у К. л. включено оповідання, об'єднані в цикли: напр., про князя Ізяслава Мстиславича (вел. князь київський у 1146—49, 1151—54), про Мстислава Ростисла-вича Хороброго і вел. князя київського Мстислава Ізяславича. Окрім таких циклів, у К. л. є повісті: про вбивство киянами князя Ігоря Чернігівського (1147), звіт київ, посла Петра Бориславича князю Володимиру Галицькому (1152), про вбивство князя Андрія Боголюб-ського (1174) та ін. Починаючи з 1070, автор повідомляє про половец, напади і походи руських князів проти половців. У К. л. багато відомостей і про галиц. справи: перебування візант. царевича Андроніка при дворі галиц. князя Ярослава Осмомисла, конфлікт князя із сином Володимиром, боротьба за галиц. стіл після смерті Ярослава і утвердження в Галичі Володимира Ярославича. В пам'ятці вперше зустрічається слово «Україна» — в зв'язку з подіями в Переяславській землі 1187.

Літ.: Поли. собр. рус. летописей, т. 2. Ипатьевская летопись. М., 1962; Ерёмин И. П. Л-ра Древней Руси. М. -Ленинград, 1966; Франчук В. Ю. Київ, літопис. К., 1986; Толочко П. П. Літописи Київ. Русі. К., 1994.

І. Ф. Сидорова.

 

Схожі за змістом слова та фрази