Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОДРУЖЖЯ
   

ПОДРУЖЖЯ

— жінка і чоловік, які перебувають у шлюбі, зареєстрованому в держ. органах реєстрації актів цив. стану. Реєстрація шлюбу встановлюється як у держ. і сусп. інтересах, так і з метою охорони особистих і майн. прав та інтересів П. і дітей.

Кожен з П. має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї (ст. 51 Конституції України). Не допускається будь-яке пряме чи непряме обмеження прав, встановлення прямих чи непрямих переваг при одруженні та в сімейних відносинах залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та нац. належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання та ін. обставин. Жінка і чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї (ст. 7 Сімейного кодексу України).

П. спільно вирішують питання виховання дітей (ст. 157 СК).

Для П. важливим є визначення їх місця проживання. П. вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з ін. поважних причин не проживають спільно (ст. 3). Важливим моментом для визначення прав, становища П. є вибір прізвища при одруженні. При укладенні шлюбу П. за своїм бажанням обирає прізвище одного з П. як їх спільне прізвище або кожен з П. зберігає своє дошлюбне прізвище, або може приєднати до свого прізвища прізвище другого з П., якщо вони обоє бажають мати подвійне прізвище (ст. 35). З'єднання прізвищ не допускається, якщо дошлюбне прізвище хоча б одного з П. є подвійним (ст. 19). Відповідно до ст. 60 СК майно, нажите П. під час шлюбу, належить дружині й чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поваж, причини (навчання, ведення домаш. г-ва, догляд за дітьми, хвороба тощо) самост. заробітку (доходу). Див. також Поділ майна подружжя.

Я. М. Шевченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази