Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПИСЬМОВІ ДОКАЗИ
   

ПИСЬМОВІ ДОКАЗИ

- док-ти та ін. мат-ли, що містять закріплені за допомогою відповід. знаків відомості, зміст яких підтверджує або спростовує обставини, що підлягають доказуванню у судових справах. Зміст цих доказів може бути виражений літерами, цифрами, кресленнями, стенографічними та ін. знаками на будь-якому матеріалі — папері, картоні, фанері, металі (жетони і номери) тощо. Спосіб нанесення знаків у П. д. має бути таким, щоб залишалися матеріальні сліди, доступні для сприймання або читання. Знаки можуть бути нанесені хім. (чорнилом, тушшю, фарбою) або механічними (різання, штампування, гравірування тощо) засобами шляхом зміни поверхні матеріалу.

Зафіксовані у П. д. думки можуть мати значення для справи. Найчастіше П. д. є письмовим вираженням думок у вигляді тексту на папері (документи, акти, листування служб, або особистого характеру та мат-ли, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи).

За чинним процесуальним законодавством П. д. подаються у вигляді оригіналу або належно засвідченої його копії. Якщо подано копію П. д., суд за клопотанням осіб, котрі беруть участь у справі, або з власної ініціативи може при потребі вимагати подання оригіналу. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами.

Якщо подання П. д. до суду ускладнене (напр., коли їх багато або коли тільки частина поданих доказів має значення для судової справи), суд може вимагати подання належно засвідчених витягів з них або провести огляд на місці їх знаходження. Сторона чи ін. заінтересована особа може також бути уповноважена судом або суддею на одержання П. д. та представлення їх суду. В разі відмови службових осіб або громадян від подання П. д. законодавство передбачає притягнення їх до відповідальності у вигляді штрафу.

П. д. підлягають дослідженню у судовому засіданні. Зокрема, докази або протокол їх огляду оголошуються у судовому засіданні та пред'явлються для ознайомлення особам, які беруть участь у справі, а в необхід. випадках — також експертам і свідкам. Особи, які беруть участь у справі, можуть дати свої пояснення з приводу цих доказів або протоколу (ст. 186 ЦПК України, ст. 39 ГПК України).

Специфічні особливості має дослідження даних з особистого листування та особистих телеграфних повідомлень, оскільки їх таємниця охороняється Конституцією України (ст. 56). Такі дані можуть бути оголошені у відкритому суд. засіданні тільки за згодою осіб, між якими відбувалися ці листування і телегр. повідомлення. В ін. випадку вони оголошуються і досліджуються у закритому суд. засіданні.

Літ.: Коломьщев В. И. Письм. доказательства по гражд. де-лам. М., 1978; Штефан М. Й. Цив. процес. К., 1997; Цив. процес, право України. X., 1999; Арбитраж. процесе. М., 2000.

О. С. Врублевський.

 

Схожі за змістом слова та фрази