Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДОГОВІР МОРСЬКОГО ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРА
   

ДОГОВІР МОРСЬКОГО ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРА

— різновид договору перевезення. За цим договором мор. перевізник зобов'язується перевезти пасажира та його каютний багаж у пункт призначення, а в разі здачі пасажиром багажу — доставити багаж у пункт призначення і видати його уповноваженій на одержання багажу особі. Зі свого боку пасажир сплачує встановлену плату за проїзд, а при здачі багажу — і плату за перевезення багажу.

Правові норми Д. м. п. п. знайшли відображення в Афінській конвенції про перевезення морем пасажирів та їх багажу 1974 і в Протоколах до неї (Україна приєдналася до Конвенції 19. IV 1994). В Україні Д. м. п. п. регулюється нормами Кодексу торговельного мореплавства України, зокрема гл. З розд. V («Морські перевезення»). Згідно із законодавством перевезення охоплює час перебування пасажира та його каютного багажу на судні, час посадки на судно і висадки, а також час доставки пасажира водним шляхом з берега на судно і назад, якщо плата за доставку входить у вартість квитка або якщо використовуване для допоміж. перевезення судно було надане перевізником. Доказом укладення договору і сплати вартості проїзду є виданий перевізником квиток; здача перевізникові багажу підтверджується багаж, квитанцією. Перевізник повинен заздалегідь підготувати судно для плавання і безпеч. перевезення пасажирів, утримувати його у морехід. стані протягом усього часу перевезення. Пасажир має право: перевозити із собою дітей безплатно або на пільг, умовах; перевозити каютний багаж безплатно у межах встановлених норм; здавати для перевезення багаж за плату згідно з тарифом. Про втрату або пошкодження багажу пасажир письмово повідомляє перевізника або його агента (у разі явного пошкодження багажу — до або в момент висадки пасажира, а в разі втрати багажу чи його пошкодження, яке не є явним, — протягом 15 днів з дня висадки або з дня видачі багажу, чи з моменту, коли його належало видати). Якщо пасажир не виконав цих вимог, вважається, що він одержав свій багаж непошко-дженим. Пасажири підлягають обов'язковому страхуванню від нещасного випадку відповідно до чинного зак-ва. Сплачувана пасажиром страх, премія входить у вартість квитка. Пасажир може (в будь-який час до відходу судна, а після початку рейсу — в будь-якому порту, в який судно зайде для посадки або висадки пасажирів) відмовитися від договору. Довівши до відома перевізника про відмову від перевезення, пасажир має право одержати внесену плату за проїзд і провіз багажу в порядку і строки, передбачені правилами перевезень.

Перевізник відповідає за нестачу, пошкодження прийнятого до перевезення багажу та за прострочення його доставки, якщо не доведе, що вони сталися не з його вини. За втрату або пошкодження каютного багажу перевізник відповідає лише у разі, якщо пасажир доведе умисел або необережність перевізника.

Перевізник має право відмовитися від Д. м. п. п. у разі воєнних чи ін. дій, що становлять небезпеку захоплення судна, блокади порту відправлення або призначення тощо. Див. також Договір морського перевезення вантажу.

В. В. Луць.

 

Схожі за змістом слова та фрази