— різновид договору перевезення. За цим договором мор. перевізник зобов'язується перевезти пасажира та його каютний багаж у пункт призначення, а в разі здачі пасажиром багажу — доставити багаж у пункт призначення і видати його уповноваженій на одержання багажу особі. Зі свого боку пасажир сплачує встановлену плату за проїзд, а при здачі багажу — і плату за перевезення багажу.
Правові норми Д. м. п. п. знайшли відображення в Афінській конвенції про перевезення морем пасажирів та їх багажу 1974 і в Протоколах до неї (Україна приєдналася до Конвенції 19. IV 1994). В Україні Д. м. п. п. регулюється нормами Кодексу торговельного мореплавства України, зокрема гл. З розд. V («Морські перевезення»). Згідно із законодавством перевезення охоплює час перебування пасажира та його каютного багажу на судні, час посадки на судно і висадки, а також час доставки пасажира водним шляхом з берега на судно і назад, якщо плата за доставку входить у вартість квитка або якщо використовуване для допоміж. перевезення судно було надане перевізником. Доказом укладення договору і сплати вартості проїзду є виданий перевізником квиток; здача перевізникові багажу підтверджується багаж, квитанцією. Перевізник повинен заздалегідь підготувати судно для плавання і безпеч. перевезення пасажирів, утримувати його у морехід. стані протягом усього часу перевезення. Пасажир має право: перевозити із собою дітей безплатно або на пільг, умовах; перевозити каютний багаж безплатно у межах встановлених норм; здавати для перевезення багаж за плату згідно з тарифом. Про втрату або пошкодження багажу пасажир письмово повідомляє перевізника або його агента (у разі явного пошкодження багажу — до або в момент висадки пасажира, а в разі втрати багажу чи його пошкодження, яке не є явним, — протягом 15 днів з дня висадки або з дня видачі багажу, чи з моменту, коли його належало видати). Якщо пасажир не виконав цих вимог, вважається, що він одержав свій багаж непошко-дженим. Пасажири підлягають обов'язковому страхуванню від нещасного випадку відповідно до чинного зак-ва. Сплачувана пасажиром страх, премія входить у вартість квитка. Пасажир може (в будь-який час до відходу судна, а після початку рейсу — в будь-якому порту, в який судно зайде для посадки або висадки пасажирів) відмовитися від договору. Довівши до відома перевізника про відмову від перевезення, пасажир має право одержати внесену плату за проїзд і провіз багажу в порядку і строки, передбачені правилами перевезень.
Перевізник відповідає за нестачу, пошкодження прийнятого до перевезення багажу та за прострочення його доставки, якщо не доведе, що вони сталися не з його вини. За втрату або пошкодження каютного багажу перевізник відповідає лише у разі, якщо пасажир доведе умисел або необережність перевізника.
Перевізник має право відмовитися від Д. м. п. п. у разі воєнних чи ін. дій, що становлять небезпеку захоплення судна, блокади порту відправлення або призначення тощо. Див. також Договір морського перевезення вантажу.
В. В. Луць.