Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАЇЛАНД
   

ТАЇЛАНД

Королівство Таїланд (Muang Thai; Prathet Thai) — д-ва у Пд.-Сх. Азії на Індокитайському та Малаккському півостровах. Тер. — 514,1 тис. км2. Нас. — 64,26 млн. чол. (2003, оц): тайці (75 %), лао, китайці, малайці, кхмери та ін. Столиця — м. Бангкок.

Державний герб Таїланду - leksika.com.ua

Адм.-тер. поділ — 76 провін­цій (чангватів). Офіц. мова — тайська. Грош. одиниця — бат. Нац. свято — День на­родження короля. Упродовж 1—13 ст. на тер. сучасного Т. жили племена монів, існу­вали монські д-ви. У 13 ст. її заселили таї, які злилися з мона-ми; виникла тайська д-ва Сукотаї, а після її розпаду 1350 — королівство Сіам. З 2-ї пол. 17 ст. Т. був об'єктом колон, експансії Голландії, Великобританії, Франції. У 19 ст. країна стала фактично залежною, насамперед від Франції та Великобританії. У 1932 внаслідок внутрішньополіт. подій абс. владу короля було ліквідовано і шляхом прийняття тимчас. конституції встановлено обмежену монархію. Того ж року введено конституцію, яка спричинила екон. і політ, реформи. 1939 назву д-ви офіційно змінено на Таїланд. 1946 прийнято конституцію, якою передбачалася демократизація сфери держ. влади. У дальшій історії країни значну роль у політ, житті відігравали військові, які шляхом переворотів і змін конституції домоглися встановлення авторитар. режиму. Прийнята 1991 нова конституція знаменувала завершення тривалого періоду політ, нестабільності. Розвитку демократії сприяла конституція, прийнята 11.Х 1997 спец, асамблеєю, сформованою парламентом.

Т. є парлам. монархією. За конституцією король має сповідувати буддизм і визнається як «оплот релігії» (ст. 9). Передбачено існування спец, органу (таємної ради), який формується королем і виконує дорадчі функції. Переважна більшість актів монарха потребує контрасигнувань з боку уряду. За надзв. умов король уповноважений видавати декрети, що мають силу закону. Однак рішення щодо встановлення таких умов приймає уряд.

Законод. владу здійснює двопалатна Національна асамблея. До складу палати представників (нижньої палати) входять 500 депутатів, обраних шляхом заг. виборів за змішаною виб. системою. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права — 18 і 25 років відповідно. Сенат (верхня палата) складається з 200 осіб, також обраних шляхом заг. виборів, але за мажоритар. системою. Віковий ценз для кандидатів у сенатори — 40 років. Конституцією встановлено освітній ценз для кандидатів у члени обох палат. Вони мають бути гр-нами Т. за народженням і членами однієї із зареєстрованих політичних партій. Мандат представника або сенатора несумісний з посадою члена уряду. Член палати представників втрачає мандат у разі виходу або виключення з партії, яку він репрезентував при обранні.

Право законод. ініціативи належить членам палати представників і уряду. Запропонований окр. представником законопроект має бути схвалений політ, партією, до якої він належить, і підтриманий ще 20 членами палати. Передбачено також нар. законод. ініціативу від імені 50 тис. виборців. Для подолання розбіжностей між палатами в законод. процесі утворюються узгоджувальні комітети. Король може застосувати вето щодо закону, прийнятого Нац. асамблеєю. Вето долається рішенням палат, прийнятим на основі кваліфікованої більшості у дві третини. Король може розпустити палату представників, однак «лише раз з однієї причини» (ст. 116).

Викон. владу здійснює уряд — рада міністрів на чолі з прем'єр-міністром. Членів уряду призначає король, кандидатура на посаду прем'єр-міністра попередньо схвалюється палатою представників. Міністри звільняються з посади королем за пропозицією прем'єр-міністра. Особливістю є те, що після сформування РМ король призначає керівника другої за кількістю мандатів політ, партії офіц. лідером опозиції у палаті представників. Члени обох палат Нац. асамблеї мають право звертатися з інтерпеляціями до міністрів. Прем'єр-міністр і міністри політично відповідальні перед палатою представників. Суд. влада представлена розвиненою системою судоустрою. Діє Конституційний суд, до складу якого входять 15 суддів, призначених королем за поданням сенату строком на 9 років і без права повторно займати цю посаду. Судами заг. юрисдикції є Верховний суд, Апеляційний суд і суди першої інстанції. Суддів судів заг. юрисдикції призначає король за поданням спец, органу (суддів, комісії) безстроково і до досягнення ними 70-річного віку. Функціонує система адм. та військ, судів.

За формою держ. устрою Т. — унітарна д-ва. В кожній провінції (чангваті) строком на 4 роки обирається представн. орган місц. самоврядування — місцева асамблея. Викон. функції здійснюють місц. викон. к-ти, які формуються асамблеями, і обрані населенням місцеві адміністратори. Органи місц. самоврядування утворюються і на нижчих рівнях адм.-тер. поділу. Т. - член ООН з 1946, АСЕАН, ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з Т. встановлено 6.У 1992.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази