Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Е arrow ЕКОЛОГІЧНА ШКОДА
   

ЕКОЛОГІЧНА ШКОДА

- шкода, завдана навкол. природ, середовищу та його природ, ресурсам. Вона не лише тягне за собою суто екол. наслідки, а й негативно позначається на здоров'ї людей та стані економіки. Справи про стягнення Е. ш. розглядаються заг. і арбітраж, судами. Порядок їх розгляду регулюється цив.-процес, зак-вом. Відшкодування Е. ш. має свою специфіку, зумовлену особливостями навкол. природ, середовища як екол. системи, а також формами виявлення Е. ш. Саме тому в даній сфері не завжди спрацьовує принцип реального стягнення завданої шкоди. Значну частину у питомій вазі Е. ш. становлять неодер-жані доходи, а також витрати на відтворення природ, ресурсів і відновлення екологічної рівноваги.

Для обчислення розміру Е. ш. застосовують таксовий метод. Відповідні такси застосовуються у галузях ліс, риб. і мисл. г-ва. Діють також такси для обчислення розміру шкоди, завданої живим ресурсам виключної (морської) економічної зони України добуванням чи знищенням тварин, занесених до Червоної книги України, тощо. Таксовий метод характерний саме для екол. відповідальності на основі заг. норм цив. і цив.-процес, права. Зважаючи на те, що грош. компенсація у сфері екології не еквівалентна відшкодуванню Е. ш. в натурі, винні у заподіянні цієї шкоди можуть нести відповідальність у вигляді зобов'язання щодо відновлення порушеного стану екол. системи (нові насадження замість потравлених, приведення порушених зем. ділянок у належний стан тощо).

Літ.: Кравченко С. Н. Имушеств. ответственность за нарушение природоохр. зак-ва. Л., 1979; Шемшученко Ю. С, Мунтян В. Л., Розовский Б. Г. Юрид. ответственность в области охраны окружающей среды. К., 1979; Петров В. В. Экология и право. М., 1981; Шемшученко Ю. С. Правовые проблемы экологии. К., 1989.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази