Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДАВНІСТЬ ПРИТЯГНЕННЯ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
   

ДАВНІСТЬ ПРИТЯГНЕННЯ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

- закінчення встановленого законом строку, після якого виключаються крим. відповідальність і застосування покарання за вчинений злочин. Закон (ст. 48 Кримінального кодексу України) виділяє три умови застосування Д. п. до к. в.: 1) закінчення зазначених у законі строків; 2) невчинення протягом цих строків нового злочину певної тяжкості; 3) неухилення від слідства і суду. Особу не можна притягнути до крим. відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину минули такі строки: 1) один рік з дня вчинення будь-якого із злочинів, передбачених ст. 106 і ч. 1 ст. 125 КК, або злочину, за який може бути призначено покарання не більш суворе, ніж випр. роботи або направлення в дисциплінарний батальйон; 2) три роки з дня вчинення злочину, за який може бути призначено позбавлення волі на строк не більше 2 років (крім злочинів, передбачених статтями, що вказані в п. 1 ст. 48 КК); 3) п'ять років з дня вчинення злочину, за який може бути призначено позбавлення волі на строк не більше 5 років; 4) десять років з дня вчинення злочину, за який може бути призначено більш суворе покарання, ніж позбавлення волі строком на 5 років. Початком строку давності є день вчинення злочину, тобто день, протягом якого до 24-ї години включно винний вчинив діяння, що входить в об'єктивну сторону складу злочину. При вчиненні готування або замаху строк давності починає спливати з моменту припинення злочинної діяльності. Строк давності стосовно триваючих злочинів обчислюється від часу їх добровільного або недобровільного припинення, а стосовно продовжуваних злочинів — з моменту вчинення ост. злочинної дії. Строки Д. п. до к. в. закінчуються у день винесення постанови про притягнення особи як обвинуваченого або про віддання до суду у справах, які порушуються лише за скаргою потерпшого. Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у законі строків особа вчинить новий злочин, за який може бути призначено позбавлення волі на строк понад 2 роки. Обчислення давності в цьому разі починається з моменту вчинення нового злочину.

Перебіг давності зупиняється, коли особа, яка вчинила злочин, ховається від слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з моменту затримання особи або явки її з повинною. Особа не може бути притягнута до крим. відповідальності, якщо від часу вчинення злочину минуло 15 років і давність не була перервана вчиненням нового злочину. Питання про застосування давності до особи, що вчинила злочин, за який, згідно із законом, може бути призначено смертну кару, вирішується судом. Якщо суд не визнає можливим застосувати давність, смертна кара не може бути призначена і замінюється позбавленням волі з урахуванням особи злочинця, а також характеру і ступеня тяжкості вчиненого злочину.

О. Я. Светлов

 

Схожі за змістом слова та фрази