Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow агі-ад arrow АДИГЕЙСЬКА АВТОНОМНА ОБЛАСТЬ
   

АДИГЕЙСЬКА АВТОНОМНА ОБЛАСТЬ

Адигея - у складі Краснодарського краю РРФСР. Утворена 27.VII 1922. Пл. 7,6 тис. км2. Нас. 400 тис. чол. (на 1.І 1976). В області - 6 районів, 2 міста і 5 с-щ міськ. типу. Центр - м. Майкоп.

Природа. А. лежить на території Пн. Кавказу. Поверхня більшої частини - слабохвиляста рівнина, на Пд.- гори заввишки до 3238 м (г. Чугуш). Поклади газу, нафти, мінеральні джерела. Клімат помірно теплий. Пересічна т-ра січня бл.- 2°, липня +22°. Опадів до 700 мм на рік. Найбільша річка - Кубань з прит. Лабою, Білою та ін. Грунти переважно чорноземні. На Пд.-масиви лісів (бук, граб). У межах А.- осн. частина Кавказького заповідника. Населення. Корінне населення - адигейці (населяють переважно Зх., Сх. і Пн. Сх. області). Живуть таколс росіяни, українці та ін. Пересічна густота - 52,8 чол. на 1 км2 (1975). Міське населення становить 46% (1975). Історія. Прибл. з 13 ст. зх.-адигські племена, предками яких були згадувані античними письменниками меоти, синди та ін., почали складатися в адигську народність. У 13 ст. адигів підкорила Золота орда. З 16 ст. загарбницькі напади проти адигів вели тур. султани і крим. хани. В 1557 А. добровільно приєдналася до Росії. Це прогресивно вплинуло на розвиток економіки і культури А. В січні 1918 в Майкопі було проголошено Рад. владу, в травні створено Кубано-Чорноморську радянську республіку, до якої ввійшла і територія, населена адигейцями. 27.VII 1922 утворена Черкеська а. о., перейменована 1928 на Адигейську а. о. Під час Великої Вітчизн. війни тер. А. в серпні 1942 окупували нім.-фашист, загарбники. В лютому 1943 її визволила Рад. Армія. За мужність і героїзм 35 воїнам з А., в т. ч. 7 адигейцям, присвоєно звання Героя Рад. Союзу, бл. 4 тис. чол. нагороджено орденами й медалями. А. нагороджено орденами Леніна (1957), Дружби народів (1972).

Господарство. В нар. г-ві А. провідну роль відіграє пром-сть. її валова продукція 1975 зросла проти 1940 в 5,1 раза. Енергетика базується гол. чин. на ТЕЦ та гідроресурсах р. Білої; збудовано ГЕС. У 1975 вироблено 140 млн. квт. год електроенергії. Бл. 50% всієї пром. продукції припадає на харч, пром-сть (консервна, виноробна, олійножирова, тютюново-ферментаційна, ефіроолійна, цукр., молочна галузі). Підприємства лісової, де-ревообр., маш.-буд. пром-сті. Видобування природного газу. Осн. пром. центр - Майкоп. У с. г. переважає зерновий напрям. Осн. культури - пшениця, кукурудза, рис. З тех. культур - соняшник, цукр. буряки, пд. коноплі, тютюн, чай, ефіроолійні. Поголів'я (тис, 1975): великої рогатої худоби - 195, овець і кіз - 146, свиней - 111. Птахівництво, бджільництво. Основний вид транспорту - залізничний. Розвинуте автомобільне і повітряне сполучення. Судноплавство по Кубані.

Культура. За роки Рад. влади в А. а. о. створено нац. писемність. У 1976 працювало 6 серед, спец, навч. закладів та Адиг. пед. ін-т; істор.-краєзнавчий музей (Майкоп), 163 масові б-ки, 168 клубних закладів. Виходить дві обл. газети - "Соціаліст ческе Адиге і" ("Соціалістична Адигея") та "Адыгейская правда". Обл. радіопрограми - адиг. і рос. мовами, телепрограми приймаються через Краснодар, студію. З давніх часів поширений фольклор (нартський епос, героїчні пісні). Л-ра зародилась у перші роки Рад. влади (Ц. Теучеж і Т. Керашев). Сучасні письменники М. Паранук, Ю. Тлюстен, А. Євтих, Д. Костанов, X. Ашинов та ін. Укр. мовою перекладено твори А. Євтиха, Т. Керашева, І. Цея та ін., адигейською - Т. Шевченка, О. Корнійчука, М; Трублаїні та ін.

З часів бронзи відомі золоті й срібні посудини, статуетки із зображенням тварин, у ранньозалізно-му віці з'явилися ювелірні вироби й кераміка. Поширені традиційні види декоративно-ужиткового мистецтва гравірування на сріблі, вишивання золотими й срібними нитками, візерунчасті вироби з повсті. В рад. час розвинулося станкове образотворче мистецтво (скульптор К. К. Сідашенко, живописці В. М Мехед, В. Ф. Долгов, І. В. Соколов, Д. І. Мельников та інші).

адигейська автономна область

адигейська автономна область

адигейська автономна область

адигейська автономна областьадигейська автономна область

адигейська автономна область

 

Схожі за змістом слова та фрази