Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow дец-диб arrow ДЖІБУТІ
   

ДЖІБУТІ

Республіка Джібуті - держава на Пн. Сх. Африки, на узбережжі Аденської затоки. Осн. населення іса та афари. Живуть також європейці, араби. Офіц. мова - арабська.

В адм. відношенні поділяється на 5 округів.

Державний лад. Д.- республіка. Діє конституційний закон 1977. Глава держави - президент. Дорадчий орган - палата депутатів, склад якої відображає нац.-етнічний склад країни. Обирається населенням строком на 5 років. Уряд очолює прем'єр-міністр. Природа. Берегова лінія розчленована великою затокою Таджура. Рельєф переважно гористий. Найвища точка - г. Муса-Алі (2022 м) на кордоні з Ефіопією. Поклади гіпсу, слюди, камяної солі, сірки. Клімат тропічний, сухий. Пересічна річна т-ра від +27° до +32°. Опадів 100-400 мм на рік. Постійних річок немає. Переважає напівпустельна рослинність, у горах на Пн.- невеликі масиви лісів, в оазисах - пальми.

Історія. На поч. перших століть н. е. на тер. Д. виникли великі поселення і міста; велася торгівля з арабами, індійцями та греками. У 12-16 ст. тер. Д. входила до ряду мусульманських султанатів, які в кін. 16 - на поч. 17 ст. розпалися на дрібні емірати. В 1896 тер. Д. було оголошено колонією Франції (Франц. Берег Сомалі) з центром у м. Джібуті. Опір місц. населення колонізаторам, що почався в кін. 19 ст., посилився в роки 1-ї світової війни (повстання деяких племен 1917-18). У 1946 франц. уряд змушений був надати країні статус "заморської території", 1967 визнати її автономію в рамках Франц. Республіки (здобула назву Франц. Територія Афарів та Іса). В 1975 Франція визнала право населення країни на самовизначення. 27.VI 1977 Д. здобула незалежність, того ж року стала членом ООН. У 1978 встановлено дипломатичні відносини між СРСР і Д. В Д. діє ряд політ. партій і угруповань: Нац. союз за незалежність, Африканська нар. ліга за незалежність та ін.

В. К. Гура.

Господарство. Д.- відстала агр. країна. Осн. заняття населення - кочове й напівкочове скотарство. Поголів'я (тис, 1974): великої рогатої худоби- 18, верблюдів - 24, овець і кіз - 659. В с.-г. обробітку - менше як 1% території країни. Вирощують фінікову пальму, кавове дерево, плодові й овочеві культури. На узбережжі - видобування солі, вилов риби, крабів, збирання губок і коралів. Невеликі підприємства по переробці с.-г. продукції, з-д по виробн. зрідженого газу. Виробн. електроенергії на ТЕС. 3-ць - 98 км, автошляхів - бл. 1300 км (у т. ч. 450 км асфальтованих). Експортують шкури первинної обробки. Певні прибутки отримують від транзитних перевезень через гол. порт країни Джібуті, транзиту та обробки ефіоп. залізничних вантажів. Імпортують пром. і прод. товари. Гол. Торг. партнери - Франція, Великобританія, Ефіопія. Грош. одиниця - джібутійський франк; 1000 джібутійських франків = 5,9 долара.

А. Г. Кокієв.

Освіта. Переважна частина населення, особливо кочового, неписьменна. Система освіти в Д. склалась під впливом французької. Школою охоплено незначну кількість дітей. У 1976 у поч. школах налічувалося 6,1 тис. учнів, у серед.,профес.-тех. і пед.уч-щах - 2 тис. Вузів немає.

ДжібутіДжібутіДжібуті

 

Схожі за змістом слова та фрази