Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАКОНОДАВЧА ВЛАДА
   

ЗАКОНОДАВЧА ВЛАДА

- одна з гілок державної влади. Гол. призначенням 3. в. є здійснення держ. влади шляхом законотворення. Структурно є сукупністю повноважень щодо прийняття законів та ін. законодавчих актів, а також сукупністю орг. форм реалізації цих повноважень. До суб'єктів 3. в. у різних країнах належать парламенти, монархи, уряди тощо.

Здійснювана парламентами 3. в. є представн. владою, делегованою їм народом як єдиним джерелом влади. Назва «законодавча» не означає, що представн. органи займаються лише законод. діяльністю. Остання є для них головною, але не єдиною. Важливими для парламентів є також представн., установча та контрольна функції. Відповідно до теорії поділу влади 3. в. є самостійною відносно викон. і суд. гілок влади. Специфіка її полягає у тому, що прийняті парламентом закони мають вищу порівняно з актами ін. гілок держ. влади юрид. силу. Водночас кожна гілка влади має властиву їй систему стримувань і противаг для запобігання можливим зловживанням з боку ін. гілки влади.

Єдиним органом 3. в. в Україні є Верховна Рада України (ст. 75 Конституції України). Свої повноваження по реалізації 3. в. вона здійснює у встановлених Осн. Законом межах і відповідно до чинного зак-ва. Літ.: Локк Д. Избр. филос. произв., т. 2. М., 1961; Общая теория права и гос-ва. М., 1994; Шаповал В. Виші органи сучас. д-ви. К., 1995; Конст. право України. К., 1999.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази