Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow д arrow ДОЛИНА КАТМАНДУ
   

ДОЛИНА КАТМАНДУ

- долина між горами на р. Багхматі, історико-культурний центр Непалу; входить до Списку пам'яток усесвітньої спадщини.

Згідно з офіційними даними, в Д. К. знаходиться бл. 80% історичних пам'яток Непалу. Найдавніші з них - буддійські ступи, монастирі, меморіальні стовпи - споруджені в III ст. до н. е.; більшість належить до XII-XVIII ст. Найвідоміші ступи - Сваямбхунатх (III ст. до н. е.) і Бодхнатх (І ст. до н. е.). Перебудовані в VII-IX ст., мали монолітну напівсферичну форму й були споруджені на квадратній у плані ступінчастій основі.

Центр, об'єктом в архітектурно-скульптурному комплексі буддійської святині Сваямбхунатх є ступа, оточена численними меншими ступами, дзвіницями та каплицями. Вона розташована за З км на зх. від м. Катманду, на вершині пагорба висотою 150 м. До ступи ведуть 400 висічених у скелі сходинок. Всередині її напівсфери міститься невелике святилище кубічної форми зі статуєю Будди. Конічний верх башти позолочений. Комплекс прикрашений кам'яними рельєфами (VI-VIII ст.).

Багатооздоблені оригінальні архітектурно-культурні пам'ятки ще недавно ізольованого та майже недоступного Непалу приваблюють до країни значну кількість туристів з усього світу. В останні роки ЮНЕСКО здійснює в Д. К. масштабну програму адаптації економіки та багатої культурної спадщини країни до існування в умовах відкритого зовнішнього світу.

 

Схожі за змістом слова та фрази