Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕНАДАННЯ ДОПОМОГИ НА МОРІ
   

НЕНАДАННЯ ДОПОМОГИ НА МОРІ

- невиконання капітаном мор. судна затверджених у міжнар. мор. праві його обов'язків надання допомоги на морі, яка передбачається Конвенцією про відкрите море 1958, Конвенцією ООН по морському праву 1982 та ін. багатостор. універсальними міжнар. угодами. Згідно з Міжнар. конвенцією про охорону людського життя на морі 1974 капітан судна, отримавши звістку про катастрофу з будь-якого джерела, повинен повним ходом прямувати на допомогу потерпілим.

Відповідно до Конвенції ООН по мор. праву кожна д-ва повинна зобов'язати капітана будь-якого судна, що плаває під її прапором, тією мірою, якою це можливо зробити, не піддаючи серйозній небезпеці судно, екіпаж та пасажирів, надавати допомогу будь-якій поміченій у морі особі, якій загрожує загибель. Ці обов'язки імплементовані в закони України й є частиною її нац. зак-ва. У ст. 59 КТМ України «Обов'язки надання допомоги людям, які зазнали лиха у морі» зазначено, що капітан судна зобов'язаний, якщо це він може зробити без серйозної загрози для свого судна й осіб, які перебувають на ньому: надати допомогу будь-якій виявленій у морі особі, якій загрожує загибель; прямувати з найб. швидкістю на допомогу потерпілим, якщо йому повідомлено, що вони потребують допомоги, і якщо на такі дії з його боку можна розумно розраховувати. Як зазначається у ст. 60 КТМ «Обов'язки надання допомоги після зіткнення суден», капітан судна, що зіткнулося, зобов'язаний після зіткнення, наскільки він може це без серйозної загрози для своїх пасажирів, екіпажу і судна, надати допомогу ін. судну, його пасажирам і екіпажу. Капітани суден зобов'язані, наскільки це можливо, повідомити один одному назву свого судна, порт приписки, а також порт відправлення і призначення або найближчий порт, в який судно зайде. За невиконання зазначених у цих статтях обов'язків капітан несе відповідальність згідно з зак-вом України. Судновласник не несе відповідальності за невиконання капітаном судна обов'язків надання допомоги після зіткнення суден.

Згідно зі ст. 284 КК України Н. д. на м. капітаном судна в разі зіткнення з іншим судном екіпажу та пасажирам останнього, а також зустрінутим у морі або на ін. водному шляху особам, що зазнають лиха, якщо він мав можливість надати таку допомогу без серйозної небезпеки для свого судна, його екіпажу та пасажирів, — карається штрафом до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або випр. роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 2 років. Ст. 285 КК передбачено крим. відповідальність за неповідомлення капітаном судна ін. судну, що зіткнулося з ним на морі, назви і порту приписки свого судна, а також місця свого відправлення та призначення, незважаючи на наявність можливості подати ці відомості.

Літ.: Сидоренко А. В., Шалаева И. А. Докум. оформлення мор. происшествий. О., 2000.

О. Ф. Висоцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази