Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow В-вим arrow ВЕРХОВЕНСТВО ЗАКОНУ
   

ВЕРХОВЕНСТВО ЗАКОНУ

- визначальна роль закону в правовій (юридичній) системі д-ви, в діяльності всіх суб'єктів права, насамперед держ. органів і посад, осіб. Цей принцип означає, що закон має вишу юрид. силу стосовно всіх ін. нормат.-правових актів та джерел юридичного, тобто д-вою встановленого («позитивного») права. Ця специф. властивість закону стосовно України виявляється у ряді рис. По-перше, закони видаються єдиним органом держ. законод. влади — Верховною Радою України. По-друге, закон не може бути змінений чи скасований будь-яким ін. держ. органом, крім ВР України. По-третє, усі інші нормат.-правові акти, а також ненормат. юрид. акти мають відповідати законові як першоджерелу, не можуть йому суперечити, а тому їх називають підзакон. актами.

Підвалиною принципу В. з. в Україні є вимога верховенства Конституції д-ви як Осн. Закону. В країні «закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй» (ст. 8 Конституції України). В. з. є істотною передумовою керованості сусп. справ, гарантією режиму за конності як однієї з осн. ознак правової держави. З цим принципом пов'язані заг. підходи до прав гр-н та критеріїв їх реального забезпечення. Див. також Верховенство права.

Літ.: Рабинович П. М. Проблемы теории законности развитого социализма. Л., 1979; Тихомиров Ю. А. Действие закона. М., 1992; Конституция. Закон. Подзаконный акт. М., 1994; Коментар до Конституції України. К., 1996. П. М. Рабинович.

 

Схожі за змістом слова та фрази