Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛЮКСЕМБУРГ
   

ЛЮКСЕМБУРГ

Велике герцогство Люксембург (Luxembourg, Grand-Duche de Luxembourg; Luxemburg, Grossherzogtum Luxemburg) — д-ва у Зх. Європі. Тер. — 2,6 тис. км2. Нас. — 418,3 тис. чол. (1997, оц.): переважно люксембуржці.

Столиця — м. Люксембург. Адм.-тер. поділ—З округи, котрі поділяються на кантони, кантони — на комуни. Держ. мови — франц., нім. і люксембурзький діалект (франсік мозелан), зведений у ранг нац. мови (1982). Грошова одиниця — люксембурзький франк. Нац. свято—День народження великого герцога. Передісторія державності Л. пов'язана з рішеннями Віденського конгресу 1814—15, коли були підсумовані наслідки сусп.-політ, потрясінь, які зачепили більшість країн Європи. За рішенням конгресу було утв. Велике герцогство Люксембурзьке. Сучасна історія Л. почалася після прийняття 17.Х 1868 першої і досі чинної конституції. Тоді д-ва отримала нову офіц. назву — Велике герцогство Люксембург. Найб. змін конституція Л. зазнала 1919 і 1948, після чого держ. лад країни набув сучас. вигляду. За формою держ. правління Л. — парламентарна монархія. Органом законод. влади є однопалатний парламент — Палата депутатів у складі 64 членів. Депутатів обирають на 5 років шляхом заг. і прямих виборів за пропорц, системою. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права становить відповідно 18 і 25 років. У Палаті діють три секції. У них відбувається, по суті, дозаконод. розгляд вне-

Державний герб Люксембург - leksika.com.ua

сених у парламент законопроектів. Після того, як відповідна секція сформулює висновок щодо законопроекту, останній розглядається Палатою депутатів за звичайною процедурою. Суттєву роль у законод. процесі відіграє Держ. рада, члени якої (21 особа) призначаються довічно главою д-ви. Держ. рада є органом адм. юрисдикції. Водночас до її компетенції входить здійснення юрид. експертизи законопроектів, запропонованих від імені великого герцога. Рада може активно впливати на результати законод. процесу. Згідно зі ст. 59 конституції, «усі законопроекти мають бути повторно проголосовані, якщо палата у відкритому засіданні за згодою з Державною радою не визначить інакше». Між двома відповідними голосуваннями повинно минути не менше З місяців. Главою д-ви є великий герцог. І хоча в ст. 33 конституції зафіксовано, що він «один здійснює виконавчу владу», це положення можна сприймати як форм, данину істор.-правовій традиції, як конст. фікцію, досить характерну для змісту т. з. старих (тобто прийнятих у 18—19 ст.) осн. законів європ. держав з парламентарно-монархіч. формою правління. Усі акти великого герцога мають бути контрасигновані. Реальним органом викон. влади є уряд, який, по суті, реалізує внутр. і зовн. політику д-ви. До складу уряду, за конституцією, має входити не менше 3 членів. Глава уряду має титул держ. міністра. Ін. члени уряду зазвичай здійснюють керівництво кількома м-вами. Уряд несе політ, відповідальність перед Палатою депутатів, яка може висловити йому недовіру і відправити у відставку. Глава д-ви має право розпустити парламент, при цьому він завжди діє за порадою глави уряду, який і контрасигнує відповідне рішення.

У конституції передбачено спеціальну процедуру притягнення членів уряду до крим. відповідальності за вчинені злочини. Переслідування ініціюється парламентом.

Вищим судом заг. юрисдикції є Верховний суд правосуддя. До системи заг. судів також входять окружні і мирові суди. Усіх суддів довічно призначає великий герцог. Вони можуть бути достроково усунені з посади, тільки якщо стосовно них набув закон, сили обвинувальний вирок суду. За формою держ. устрою Л. — унітарна д-ва. Територія д-ви поділена на округи, в кожному з яких функціонує призначуваний урядом представник. Місц. самоврядування організоване на рівні нижчої ланки адм.-тер. поділу — комуни. Населення кожної комуни строком на 6 років обирає представн. орган — раду. Викон. органами місц. самоврядування є правління і мери (бургомістри). Водночас вони є місц. органами держ. влади. Членів правлінь звичайно призначає глава д-ви за рекомендацією ради з її складу.

Великий герцог також призначає мерів і наділений повноваженнями розпускати представн. органи місц. самоврядування. Л. - член ООН з 1945, Ради Європи з 1949, Бенілюксу з 1947, НАТО з 1949, Європ. Союзу з 1957 та ін. міжнар. і регіон, організацій. Дип. відносини України з Л. Встановлено 1 .VIІ 1992.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази