Головна Українська Радянська Енциклопедія пере-пери ПЕРЕХІДНІ ЕЛЕМЕНТИ
перехідні метали— хімічні елементи, вільні атоми яких мають незаповнені внутрішні електронні підрівні. Часто до П. е. відносять і елементи, у яких підрівні частково заповнені електронами не в нейтральних атомах, а в атомах з різними окислення ступенями. П. е. поділяють на d- та f-дефектні елементи. У перших, d-елементах, можуть заповнюватися 3d-, Ad-, 5d- або бd-підрівні, у других — 4f-підрівень (лантаноїди) або 5f-підрівень (актиноїди). Вони займають перехідне положення між металами та неметалами у великих періодах періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва. Близькість енергій s-підрівнів зовн. рівня та d- і f-підрівнів внутр. рівнів зумовлює можливість віддавання електронів з різних рівнів і виявлення П. е. змінних ступенів окислення. П. е. мають металічні властивості, високі т-ри плавлення і кипіння; вони активні комплексо-утворювачі та каталізатори. Багато сполук П. е. забарвлені і відзначаються парамагн. властивостями (див. Парамагнетизм).
В. С. Телегус.
Схожі за змістом слова та фрази
ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ прикінцеві положення конституції — елемент структури осн. закону (структурна частина), що містить норми, більшість яких має тимчас. характер і слугує адаптації сусп.-політ. і держ. життя до вимог новоприйнятої конституції. П. п. к. включено до структури переважної більшості осн. законів, вони є їх ... (Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.)
ТЕПЛОВИДІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
— конструктивні елементи ядерного реактора, що містять ядерне пальне, яке під час дії реактора виділяє тепло. Розміщують їх в активній зоні реактора. Кожний такий елемент складається з осердя (стрижня, пластини тощо), сформованого з керамічного або металевого ядерного пального, і герметизуючої обол... (Українська Радянська Енциклопедія)
РОЗСІЯНІ ЕЛЕМЕНТИ
— група хім. елементів (Rb, Сd, Сs, Sс, Gа, Іn, ТІ, Gе, Нf, V, Sе, Те, Rе), що поширені в земній корі переважно як домішки в мінералах. Р. е. входять до мінералів у вигляді ізоморфного (див. Ізоморфізм у хімії, фізиці, мінералогії) заміщення ін. елементів, розміщуються в дефектах кристалічних грато... (Українська Радянська Енциклопедія)
РІДКІСНОЗЕМЕЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
РЗЕ —умовна назва, що об'єднує 16 хім. елементів III групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: ітрій, лантан та лантаноїди. Деякі вчені відносять до РЗЕ ще скандій. Розрізняють церієві (лантан, церій, празеодим, неодим, прометій, самарій, європій) та ітрієві (ітрій, гадоліній, тербій, д... (Українська Радянська Енциклопедія)
ЛЕГУЮЧІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, що їх вводять при легуванні в металеві сплави. У сталі і чавуни додають переважно хром, нікель, марганець, кремній, молібден, магній, вольфрам, ванадій, титан, алюміній, ніобій, кобальт і мідь, в алюмінію сплави — кремній, мідь, магній, нікель, титан, хром, кобальт, цинк, циркон... (Українська Радянська Енциклопедія)
БІОГЕННІ ЕЛЕМЕНТИ
- хімічні елементи, що містяться в земній корі й постійно входять до складу живих організмів. В основному це 22 елементи, співвідношення їх у живій і неживій матерії різне. Так, у земній корі переважають кисень, кремній, алюміній і натрій, а в організмах до 99% маси клітини становлять кисень (70%),... (Українська Радянська Енциклопедія)
ХАЛЬКОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — мідь і — люблю) — хім. елементи, переважній більшості яких властиво, подібно до міді, утворювати стійкі сульфіди. Відомо 19 X. е.: S,Сu, Zn, Ga, Ge, Аs, Sе, Ag, Сd, Іn, Sn, Sb, Те, Аu, Тl, Рb,Ві, Ро. У природних умовах більшість X. е. трапляється в самородному стані. В земній корі вони... (Українська Радянська Енциклопедія)
СИДЕРОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — залізо і — люблю) — хім. елементи, з яких, на думку деяких учених, складається ядро Землі. До С. е. належать хім. елементи переважно VIII групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: Fе, Со, Ni, Ru, Рd, Оs, Ir, Рt та ін. За підрахунками О. Є. Ферсмана, вміст С. е. у земній кул... (Українська Радянська Енциклопедія)
РАДІОАКТИВНІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, всі ізотопи яких радіоактивні (див. Радіоактивні ізотопи). До Р. е. належать технецій (ат. н. 43), прометій (61), вісмут (83) і всі наступні елементи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва. Хім. елементи, розташовані в цій системі за ураном (92), наз. трансурановими елем... (Українська Радянська Енциклопедія)
ЕЛЕМЕНТИ ХІМІЧНІ
- види атомів з однаковими зарядами ядер і електронними оболонками. Багато елементів складається з кількох ізотопів. Позначаються Е. х. знаками хімічними (напр., Н - водень, О - кисень). Взаємозв'язок і закономірності у властивостях Е. х. відображає періодична система елементів Д. І. Менделєєва.
... (Українська Радянська Енциклопедія)