Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОПЕРАЦІЇ СПЕЦСЛУЖБ
   

ОПЕРАЦІЇ СПЕЦСЛУЖБ

- узгоджені за місцем, часом і завданням таємні операції розвідки та контррозвідки певних держав. Широко практикуються з 20-х рр. 20 ст. Спецслужби рад. Росії, напр., провели кілька високоефективних таєм. операцій для зміцнення влади більшовиків. Це, зокрема, операції «Синдикат» і «Синдикат-2», спрямовані проти білоемігрант, орг-ції «Народний союз захисту Вітчизни та свободи» (НСЗВС), яку очолював Б. Савинков. Внаслідок цих дій НСЗВС розпався; Б. Савинкова було заарештовано. Два інші активні емігрантські угруповання — «Вища монархічна рада» і «Російський загальновійськовий союз», з центрами відповідно в Берліні й Парижі, були істотно дестабілізовані в результаті проведення рад. спецслужбами операції «Трест»

У роки Другої світ, війни 1939—45 операційна діяльність спецслужб спрямовується передусім на надання допомоги військ, командуванню своїх країн чи союзників у проведенні бойових операцій. Так, улітку 1941 англ. спецслужби, ефективно поєднуючи можливості агентурної, повітряної та радіорозвідок, створили своєму військ.-мор. командуванню сприятливі умови для знищення великої нім. ескадри з 13 кораблів на чолі з гордістю рейху — лінійним кораблем «Бісмарк». Цим було зірвано плани німецького командування домогтися переваги своїх мор. сил на торг, шляхах в Атлантиці.

Ін. відомою операцією англ. спецслужб була здійснена ними в 1942—43 операція «Мін-сміт» («Начинка»). Біля берегів Іспанії спецслужби імітували катастрофу над морем англ. військ, літака зв'язку, на борту якого спец-кур'єр доставляв чергові директиви ві йськам у Пн. Африці. Серією операт. заходів англійці домоглися, щоб інформація про катастрофу стала в першу чергу надбанням нім. розвідки, в розпорядженні якої опинилися винесені на берег фрагменти літака, труп офіцера зв'язку і док-ти, що були при ньому. За результатами кількох експертиз нім. розвідка визнала правдивість катастрофи і важливість отриманих док-тів, особливо виділивши приват. лист заст. начальника англ. генштабу, який у завуальованій формі повідомляв своєму другові, командувачу англ. армії у Тунісі, про майб. висадження десанту на узбережжі Італії, у районі, віддаленому від Сицилїї. Нім. командування врахувало рекомендації своїх спецслужб і максимально послабило сицил. напрямок, де англ. війська згодом висадилися без серйозних втрат.

Найбільш тривалу операцію у роки Другої світ, війни провели рад. спецслужби в б-бі з нім.-фаш. розвідкою і контррозвідкою. її кодова назва «Монастир-Кур'єри-Березіно», вона продовжувалася з 1941 до травня 1945. Рад. розвідники проникли до агентур, мережі абверу, що діяла на тер. СРСР. Для виявлення намірів нім. розвідки було вигадано про-нім. антирад. орг-цію «Престол», яка шукала контактів з нім. верх, командуванням. До її керівництва залучено авторитетного в емігрант, колах кол. предводителя дворянства в Нижньому Новгороді. Радянські спецслужби організували відправлення кур'єра цієї орг-ції на окуповану німцями територію. Абвер, ретельно перевіривши його, завербував посланця і після спец, навчання відправив до Москви. Низкою операт. комбінацій рад. спецслужби переконали противника, що «Престол» має доступ до секретів генштабу Червоної армії, після чого стали направляти німцям підготовлену військ, дезінформацію. Особливе значення мало введення нім. командування в оману щодо дій у районі Сталінграда, на Курській дузі, а згодом — і на Балканах. У післявоєнні роки спецслужби ряду країн включилися у розшук нацистських злочинців. Особливо ефективно діяла в цьому напрямку ізр. Моссад, яка виявила 1960 організатора масового знищення євреїв — А. Ейхмана і відомого своїми садист, експериментами над в'язнями Освенцима доктора Д. Менгле. В Аргентину, де вони переховувалися, вирушила велика операт. група. Операцію по захопленню злочинців було приурочено до візиту в Аргентину ізр. делегації, яка прибула на своєму авіалайнері на святкування 150-річчя республіки. Незадовго до запланованого захоплення злочинців Менгле зник, а Ейхмана під виглядом члена екіпажу доставлено на борт літака і вивезено до Ізраїлю, де засуджено до смертної кари. В 70-х рр. 20 ст. Моссад провела аналогічну операцію по розшуку і захопленню співробітника ізр. ядер, центру М. Вануну, який утік до Європи і мав намір продати атомні секрети Ізраїля. «Холодна війна» між кап. і соц. країнами активізувала О. с. по проникненню в органи розвідки і контррозвідки противників. Найвідомішими є: операції Центрального розвід, управління США (ЦРУ) з вербування співробітників рад. політичної і військ, розвідок; операції КДБ СРСР з проникнення до Федерального бюро розслідувань (ФБР), ЦРУ та Агентства нац. безпеки США (АНБ); операції спецслужб Франції, Ізраїлю, Сх. і Зх. Німеччини.

Розпад СРСР і виникнення нових суверен, держав у кін. 20 ст. призвели до зміни пріоритетів у діяльності спецслужб і поклали початок новим формам взаем, контактів. Спец-служби практикують спільні операції у сфері б-би з тероризмом, наркобізнесом, секс-рабством тощо.

Літ.: Судоплатов П. Спецоперации: Лубянка и Кремль 1930-1950 гг. М, 1997; Гелен Р. Война разведок. Тайные операции спецслужб Германии 1942—1971 гг. М., 1999; Ричелсон Дж. Т. История шпионажа XX в. М., 2000; Ра-вив Д., Мелман И. Истории развел, служб Израиля. М., 2000; Даллес А. ЦРУ против КГБ. Искусство шпионажа. М, 2000.

В. О. Козенюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази