Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow вік-вяз arrow ВОЄННИЙ СТАН
   

ВОЄННИЙ СТАН

- особливий стан, порядок управління, що запроваджується на всій тер. д-ви чи в окр. її місцевостях у разі оголошення війни, збройної агресії або загрози воєн, нападу. Метою введення В. с. є: створення умов для забезпечення функціонування органів держ. влади та місц. самоврядування, об'єднань гр-н і громад, орг-цій, військ, командування; здійснення заходів щодо локалізації та нейтралізації загрози нац. безпеці країни, захист її нац. інтересів; забезпечення обороноздатності країни, прав і свобод людини та гр-нина в умовах особливого періоду (ст. 85, 92, 106 Конституції України).

Із запровадженням В. с. надаються (розширюються) дод. повноваження військ, командуванню (військ, радам фронтів, оперативних командувань, начальникам зон тер. оборони тощо), відповідним правоохор. органам та вводяться в інтересах оборони окр. тимчасові обмеження у реалізації конст.

прав і свобод гр-н, а також прав юрид. осіб з покладенням на них дод. обов'язків. В умовах В. с. продовжують свою діяльність Конституційний Суд України, суди, органи Прокуратури України, а також органи поперед, слідства.

В. с. запроваджується Указом Президента України, який має бути затв. Верховною Радою України протягом двох днів після його подання. В. с. скасовується Президентом України за умови зникнення загрози збройної агресії або припинення стану війни після укладення миру з протилежною воюючою стороною. Скасування В. с. і укладення миру оголошуються Верх. Радою за поданням Президента, про що негайно повідомляється через ЗМІ. Режим В. с. визначається відповідними законод. актами. У разі запровадження В. с. Президент України відповідно до Міжнародного пакту про громадянські і політичні права впродовж перших трьох днів повідомляє про це Генерального секретаря ООН.

Є. Я. Кравець.

 

Схожі за змістом слова та фрази