Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАДУРОЧНІ РОБОТИ
   

НАДУРОЧНІ РОБОТИ

- виконуються за розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу понад встановлену для певної категорії працівників тривалість роб. часу. Порядок застосування Н. р. регулюється ст. 62— 65 КЗпП України.

Н. р., як правило, не допускаються. Власник або уповноважений ним орган може застосовувати Н. р. тільки в таких виняткових випадках: виконання робіт, необхідних дія оборони країни, відвернення громад. або стих, лиха, вироб. аварії та негайного усунення їх наслідків; проведення необхід. робіт із водо- і газопостачання, опалення, освітлення, каналізац. мережі, ф-ту, зв'язку для усунення випадкових або несподіваних причин, що порушують правильне їх функціонування; необхідності закінчити розпочату роботу, яка внаслідок непередбач.

обставин чи випадкової затримки з тех. умов виробництва не могла бути закінчена в роб. час, а припинення її може призвести до псування або знищення майна; потреби невідклад. ремонту машин, верстатів чи ін. устаткування, якщо несправність їх веде до зупинення роботи значної кількості працівників; необхідності виконання вантаж, робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення; продовження роботи при нез'явленні працівника, який мав заступити на зміну, коли робота не допускає перерви. До Н. р. забороняється залучати: вагіт. жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років; осіб до 18 років; працівників, які навчаються у загальноосв. школах і профтехучилищах без відриву від в-ва, у дні занять. Зак-вом можуть бути встановлені й ін. категорії працівників, яких забороняється залучати до Н. р. Жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дитину-інваліда, можуть бути залучені до Н. р. лише за їхньою згодою. Залучення інвалідів та гр-н похил, віку до Н. р. допускається також тільки за їхньою згодою і за умов, що це не суперечить мед. рекомендаціям. Н. р. можуть проводитися лише з дозволу профсп. к-ту підприємства, установи, організації, уповноваженого на представництво трудовим колективом. КЗпП встановлює граничні норми Н. р.: вони не повинні перевищувати для одного працівника 4 год. протягом двох днів підряд і 120 год. на рік. Власник або уповноважений ним орган зобов'язані вести облік Н. р. кожного працівника. Ц і роботи оплачуються у підвищеному розмірі: за перші дві год. в 1,5 раза, а за наступні — у подвійному розмірі. Компенсувати Н. р. відгулом забороняється.

М. П. Стадник.

 

Схожі за змістом слова та фрази