Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФАРАОН
   

ФАРАОН

(грец. Фарам, давньоєвр. Phar'o, від єгип. peroh — великий будинок, палац) — назва давньоєгип. царів (з 22-ї династії). Раніше вона не входила до цар. титулатури, яка надавалася при вступі на трон (складалася з 5 «великих імен» — особистого і 4 власне царських). До об'єднання Єгипту Ф. мали різні корони: цар Верхнього Єгипту — білу, цар Нижнього Єгипту — червону. Після об'єднання Єгипту Ф. носили подвійну корону — біло-червону як символ об'єднаної д-ви.

Влада Ф. була теократичною, він вважався сином Сонця, земним втіленням бога Гора і спадкоємцем бога Озіріса. Теоретично влада Ф. була необмеженою, проте насправді він перебував під значним впливом і постійним контролем могутнього і численного оточення — жерців.

Традиційно першим єгип. царем вважається Менес, який об'єднав Верхнє та Нижнє царства і створив перші зрошувальні системи. Починаючи з 3-ї династії, Ф. вважалися рівними богам. Було розроблено складний ритуал поклоніння їм. Видатними держ. діячами були Ф. Ментухетеп, Аменемхет, Сенусерт, Тутмос І та Тутмос II, Ехнатон, Рамзес II; відомий своїм зак-вом Бокхоріс (732—726 до н. е.), який заборонив у Єгипті боргове рабство. Давньоєгип. жрець та історик Манефон (кін. 4 — поч. З ст. до н. е.) у своїй праці «Історія Єгипту» дослідив усі (31) династії Ф., він також заклав основи сучасної періодизації історії Єгипту. Династії Ф. в Єгипті припинилися після завоювання країни (332 до н. е.) Олександром Македонським. Див. також Єгипет Давній.

Літ.: Авдиев В. И. История Древнего Востока. М., 1970; История Древнего мира. М., 1983; Васильев Л. С. История Востока, т. 1—2. М., 1994.

Л. М. Маймескулов.

 

Схожі за змістом слова та фрази