Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ
   

ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ

ОАЕ — д-ва в Азії, у сх. частині Аравійського п-ва на узбережжі Перської зат оки. Тер. — 83,6 тис. км2. Нас. - 2,407 млн. чол. (2001, оц.): араби, індійці, пакистанці, іранці, вихідці з ін. арабських держав. Столиця — м. Абу-Дабі. Держава складається з 7 еміратів. Офіційна мова — арабська. Грошова одиниця — дірхам. Нац. свято — День незалежності (2 грудня). ОАЕ утворені 18. VII 1971 у складі 6 еміратів, що входили до т. з. Договірного Оману і перебували під протекторатом Великобританії (Шарджа, Абу-Дабі, Дубай, Умм-ель-Кайвайн, Аджман і Ель-Фуджайра). їх правителі підписали тимчас. конституцію, яка вступила в силу 2.ХІІ 1971 і згодом стала постійною (чинна досі). 10.ІІ 1972 до складу ОАЕ увійшов 7-й емірат — Рас-ель-Хайма. В ОАЕ встановлена нетрадиц. форма держ. правління, яку часто визначають як виборну монархію. У конституції окреслено три сфери владної компетенції в країні: виключної законод. і викон. компетенції федерації; виключної законод. компетенції федерації, де виконання покладено спільно на органи федерації та органи еміратів; залишкових повноважень, де діють лише органи еміратів.

Державний герб Об'єднаних Арабських Еміратів - leksika.com.ua

Найвищим органом влади ОАЕ є Вища рада федерації, до складу якої входять правителі (еміри або шейхи) всіх еміратів. Кожний емірат має у ній один голос. Рада наділена широкими повноваженнями: визначає заг. політику федерації, затверджує закони і міжнародні договори, приймає рішення про запровадження надзв. стану, оголошує війну тощо. Засідання ради відбуваються щомісяця. Вони правомочні за умови присутності 5 членів ради, включаючи обов'язково правителів двох найбільших (за територією і чисельністю населення) еміратів — Абу-Дабі й Дубая. Вища рада федерації обирає зі свого складу голову ради, який водночас є главою д-ви. У конституції його юрид. титул визначений як «раїс». Строк повноважень глави д-ви — 5 років, однак допускається переобрання без будь-яких обмежень. Якої-небудь черговості для правителів окр. еміратів у зайнятті поста раїса не передбачено.

Конст. статус глави д-ви досить істотний. За згодою Вищої ради він може розпустити Національні збори. Також за згодою ради призначає і зміщує з посади прем'єр-міністра, а за пропозицією останнього — ін. членів ради міністрів. Має повноваження контролю за виконанням урядом нормат.-прав. актів та ін. Рада міністрів здійснює викон. владу. Прем'єр-міністр формує уряд, місця в якому розподіляються між правлячими династіями еміратів, подає його склад раїсу для затвердження. Діє представн. орган з дорадчими функціями — Нац. збори в складі 40 чол. (по 4—8 представників від кожного емірату). Порядок формування Нац. зборів встановлюється самими еміратами. Для його членів встановлено віковий ценз у 25 років. На практиці члени зборів звичайно призначаються правителями еміратів. Строк їх повноважень визначають самі Нац. збори. Конституцією передбачено, що всі законопроекти, розроблені РМ, розглядаються Нац. зборами до їх затвердження Вищою радою федерації. Однак рішення (рекомендації) зборів можуть бути відхилені урядом. Суд. система представлена Верховним судом, мусульм. судами. Верх, суд діє у складі голови та 4 ін. членів. їх призначає раїс і затверджує Вища рада федерації безстроково. Згідно зі ст. 7 конституції гол. джерелом зак-ва є шаріат. ОАЕ — федеративна д-ва. Водночас наявні й певні ознаки конфедерації. Так, у ст. 1 конституції записано, що кожна араб, д-ва може приєднатися до ОАЕ за одноголос. згодою Вищої ради федерації. Згідно зі ст. 6 країна є «частиною великої арабської батьківщини, пов'язаною з нею релігією, мовою, історією і спільною долею». У ст. З йдеться про суверенітет кожного емірату, однак лише у вирішенні тих питань, котрі не віднесені до компетенції федерації. Залишаються чинними міжнар. договори, укладені окр. еміратами, і при підписанні договору від імені федерації, який зачіпає «особливі інтереси» того чи ін. емірату, потрібно з'ясувати позицію останнього (ст. 124, 147). За еміратами залишено право укладати «обмежені змістом договори місцевого адміністративного характеру з сусідніми державами» (ст. 123). Емірати не мають власних конституцій, хоча осн. закон ОАЕ передбачає таку можливість. За ознаками форми держ. правління емірати є по суті абс. монархіями.

ОАЕ - член ООН з 1971, член ЛАД, Руху неприєднання та ряду ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з ОАЕ встановлено 15.Х 1992.

В. М. Шаповал, В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази