Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КУРАТОР
   

КУРАТОР

(лат. curator — опікун, піклувальник, управитель, від curare — піклуватися, доглядати) — 1) У римському приватному праві — піклувальник майна осіб, які самі не спроможні управляти ним, або майна, яке тимчасово не має власника. Розвиваючись під впливом опіки, кураторство перейняло від неї деякі ознаки, зокрема піклування про особу підопічного.

Із правових відносин між піклувальником (К.) та його підопічним виникали домагання, здійснювані вже під час самої опіки. Так, підопічний мав переважні права стосовно майна піклувальника. Кураторство не мало єдиного характеру і охоплювало багато юрид. форм. Як засвідчують Закони XII таблиць, найдавнішим було опікування над слабоумними, марнотратниками. К. призначали найближчого з родичів підопічного, а якщо таких не було, то магістрат призначав К. з ін. кола осіб. К. зобов'язаний був управляти майном довіреної йому особи і вести за неї суд. справи. Кураторство припинялося, тільки-но відпадали причини, з яких воно призначалося. Значно пізніше і на ін. основі склалося кураторство над неповнолітніми. Спочатку магістрат призначав К. лише на прохання неповнолітнього і з певною метою. Поступово повноваження К. над неповнолітніми розширювалися. Згодом кожен неповнолітній мав власного К.

Крім зазначених випадків піклування, магістрат встановлював кураторство над майном без будь-якого зв'язку з особою, котрій належало це майно, напр.: над майном відсутньої особи, військовополоненого, над ще не прийнятою спадщиною, над майном ще не народженої дитини та її матері. В усіх цих випадках К. не управляв майном, а лише дбав про його збереження. К. призначалися також з досить обмеженою компетенцією для окр. юрид. дій або для вирішення певного питання. Кураторство набуло поширення і в публіч. праві — піклування про постачання продовольством, особливо хлібом, організацію громад, ігор, громад, буд-ва, про транспорт, поліцію, пожежну і нічну служби. За часів республіки К. виконували також певні адм. функції, зокрема відали фінансами міст, водопостачанням та ін.

2) У цар. Росії — член конкурсного управління, встановленого над майном неспроможного боржника.

3) В сучас. приватному праві К. — особа, якій доручено нагляд чи опіку над кимось або чимось (напр., нагляд за навчанням, за ходом робіт). К. називають також студента-медика, який доглядає хворого в лікарні.

О. А. Підопригора.

 

Схожі за змістом слова та фрази